Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 23.09.2015

Chrześcijaństwo otwiera Polsce drzwi do świata

- Pojęcie chrztu jest jednym z tych, które rozcinają historię plemion polskich. Jest radykalnie nowe i trzeba się do niego przyzwyczaić, bo do samej nowej wiary przyszło się przyzwyczaić dużo łatwiej niż nam się wydaje - mówi prof. Zbigniew Mikołejko, filozof religii.
Posłuchaj
  • Historia pojęć wprowadzonych przez chrześcijaństwo (Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski/ Jedynka)
Czytaj także

Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich to ogromne zmiany społeczne, cywilizacyjne, polityczne, którym towarzyszy kształtowanie się nowego rodzaju religijności. Tamte czasy stały się tematem badań i twórczości literackiej w XIX wieku. - Słowiańskie pojęcie chrztu jest zniekształceniem słowa "Chrystos", czyli Chrystus, Namaszczeniec, Pomazaniec, Mesjasz. O ile nam wiadomo, w rytach słowiańskich, szczególnie polskich, nie ma odpowiadających mu obrzędów - opowiada prof. Zbigniew Mikołejko.

Dodatkowym nowym elementem chrztu było zmycie z siebie starego człowieka i tym samym wkroczenie w zupełnie nowe życie wraz z przyjęciem Chrystusa. - Polskie pojęcie o wiele mocniej chwyta istotę rzeczy niż np. greckie "baptismo" zanurzenie - ocenia historyk religii.

W programie - który stanowi pierwszy odcinek jubileuszowego cyklu - mówiliśmy również o tym, czy sakrament chrztu jest bliższy zanurzeniu czy polaniu, o cechach charakterystycznych religii Słowian oraz za sprawą czego Mieszko przerastał innych władców Polski.

***

Tytuł audycji: Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Zbigniew Mikołejko (filozof religii)

Data emisji: 22.09.2015

Godzina emisji: 20.30

sm/asz