Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 30.09.2015

Cud odbudowy czy doburzanie? Warszawa po 1945 roku

- Często mówi się błędnie, że Warszawa została zniszczona w Powstaniu Warszawskim, a to się działo przed i po tym zrywie zbrojnym - mówi historyk dr Artur Bojarski.
Posłuchaj
  • Warszawa po 1945 roku - czyli odbudowa czy doburzanie? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Po II wojnie światowej w Warszawie pozostał tylko co piąty budynek. Do dziś toczy się dyskusja czy po 1945 roku nastąpiła odbudowa, czy może doburzanie stolicy. Do niektórych wyburzeń, zdaniem historyków, doszło niesłusznie. - Jeszcze przed Powstaniem Warszawskim jednej czwartej miasta już nie było. Bomby padały głównie na obiekty przemysłowe, dzielnicę żydowską i zabytki klasycyzmu warszawskiego, co nie było przypadkiem - mówi dr Artur Bojarski.

W lutym 1945 roku powstało Biuro Odbudowy Stolicy, w ramach którego ścierały się dwie frakcje: "zabytkowicze" z Janem Zachwatowiczem i Piotrem Biegańskim na czele oraz tzw. moderniści z Józefem Sigalinem i Romanem Piotrowskim. - Moderniści, pracujący nad odbudową Warszawy, chcieli całkowicie zmienić oblicze miasta. Są plany i wizualizacje, które pokazują, że wytyczano szerokie i ogromne arterie komunikacyjne z wielkimi rondami - opowiada historyk.

Gość Doroty Truszczak wyjaśnił, z jakich powodów Niemcy wyburzyli Teatr Wielki i zabudowę placu Bankowego, a pozostawili nietknięty rejon Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia oraz jakie były pomysły na rozplanowanie przestrzeni w powojennej Warszawie. I kto wpadł na pomysł, by stolicę Polski przenieść do Łodzi?

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Artur Bojarski (autor książki "Rozebrać Warszawę. Historie niektórych wyburzeń  po roku 1945")

Data emisji: 29.09.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/asz