Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Burzyńska 23.07.2016

Stosunki polsko-sowieckie w latach 1939-1941

23 sierpnia 1939 roku został podpisany pakt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Posłuchaj
  • profesor Andrzej Nowak o stosunkach polsko-sowieckich w latach 1939-41 (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Był tam też dodatkowy załącznik do oficjalnej umowy tyczący dysponowania niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii. Pakt dlatego jest nazywany IV rozbiorem Polski. Gdy 1 września hitlerowskie Niemcy dokonują agresji na Polskę już niebawem, 17 września, po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski, okaże się, że jest to wojna z dwoma wrogami: Hitlerem i Stalinem.

Stan ten trwa do 1941, kiedy to wojska niemieckie wkraczają na teren ZSRR, wypowiadając mu jednocześnie wojnę. Można powiedzieć, że Stalin z agresora przeistacza się w ofiarę. Dołącza do tzw. koalicji antyhitlerowskiej. Czy zmienia swą politykę wobec Polski? W jakim stopniu jest odpowiedzialny za wybuch II wojny światowej i wiele ofiar wśród ludności polskiej, deportacje i  zbrodnię katyńską.

O stosunkach polsko-sowieckich w latach 1939-41 mówił w audycji prof. Andrzej Nowak, sowietolog.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana". Od października 2015 roku profesor jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 23.07.2016

Godzina emisji: 15.11

ab