Logo Polskiego Radia
Jedynka
Gabriela Skonieczna 08.10.2016

Rycheza, pierwsza polska królowa, to zdrajczyni?

Rycheza, z pochodzenia Niemka, wywiozła z Polski na dwór cesarski insygnia władzy królewskiej. Jednocześnie jej zasługą była odbudowa prestiżu monarchii piastowskiej po śmierci jej męża Mieszka II. Wtedy - dzięki jej staraniom - na tron wstąpił ich syn Kazimierz, zwany później Odnowicielem.

- Niektórzy badacze uważają, że już cesarz Otton III, który chciał jak najlepszych stosunków z Bolesławem Chrobrym i traktował go jako jednego ze swoich najbliższych współpracowników, rozważał oddanie jednej z siedmiu córek swojej siostry Matyldy, bo sam nie miał dzieci, synowi Bolesława Chrobrego, by ściślej związać Królestwo Niemieckie i Państwo Polskie we wspólnej służbie wielkiej idei uniwersalnego cesarstwa - mówi prof. Andrzej Nowak.

Co politycznie dla Polski oznaczało małżeństwo Mieszka II, syna Bolesława Chrobrego, z Rychezą, potomkinią cesarzy bizantyjskich? Czy Rycheza dbała o interesy dynastyczne, czy o interesy Polski? Dlaczego małżeństwo Rychezy z Mieszkiem II mogło być postrzegane jako mezalians? Jak przebiegało dojście do władzy Kazimierza Odnowiciela i lata jego rządów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 8.10.2016

Godzina emisji: 15.11

gs/mk