Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 05.05.2017

Ursynowicz wychodzi z cienia Kościuszki. "Bano się go"

- Julian Ursyn Niemcewicz miał bardzo ostry język i bano się go. Jako osoba z obywatelstwem amerykańskim, posiadał ogromne wpływy wśród warszawskich elit - mówi w radiowej Jedynce prof. Izabella Rusinowa.
Antoni Brodowski (1784-1832), portret Julian Ursyna NiemcewiczaAntoni Brodowski (1784-1832), portret Julian Ursyna NiemcewiczaWikipedia/domena publiczna

O ile Tadeusz Kościuszko jest postacią znaną, to o Julinie Ursynie Niemcewiczu wiemy stosunkowo niewiele. Autor "Powrotu posła" był sekretarzem i adiutantem Kościuszki, a w czasie Sejmu Czteroletniego wygłosił ponad 150 mów, w których wykładał o tym, jak należy wzmocnić Rzeczpospolitą. W tym roku minęła 260. rocznica jego urodzin.

- Po Targowicy Julian Ursyn Niemcewicz napisał biblię targowicką, po której wyjechał z kraju, bo bał się o siebie. Bardzo łatwo nawiązywał kontakty, a mając protekcję wielkiego rodu Czartoryskich i Sapiehów miał wejścia do różnych salonów w całej Europie - opowiada prof. Izabella Rusinowa z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

O podróży z Tadeuszem Kościuszką i powrocie do kraju Juliana Ursyna Niemcewicza, a także różnicy poglądów między nim a bohaterem narodowym Polski i Stanów Zjednoczonych mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: profesor Izabella Rusinowa (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki "Pana Juliana przypadki życia - Julian Ursyn Niemcewicz 1797-1841"), profesor Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauki, autor książki "Tadeusz Kościuszko - dzieje i tradycje")

Data emisji: 5.05.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/pg