Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 18.01.2017

"Trudno zrozumieć duszę Polaka, jak się nie zna Kościuszki"

Napoleon nazwał go "bohaterem Północy", a Katarzyna Wielka "bestią". - Trudno zrozumieć duszę Polaka, kiedy się nie zna Tadeusza Kościuszki - podkreśla dr Leszek Marek Krześnia, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

UNESCO ogłosiło 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki, ważnego dla historii Polski i Stanów Zjednoczonych. Doktor Leszek Marek Krześnia jest zdania, że z jego postacią łączy się fenomen, kiedy to generał i wódz stał się uosobieniem walki o niepodległość. Kościuszko miał ogromny szacunek do człowieka, bez względu na pochodzenie i klasę społeczną, a niektórzy określali go mianem "rycerza wolności". Losy ojczyzny były dla niego ważniejsze od szczęścia osobistego i powodzenia w miłości.

- Historia jego życia nadałaby się na niejeden film czy serial, bo były to zupełnie fascynujące dzieje. Swoją myślą wyprzedzał innych. Napoleonowi Bonaparte nie ufał ze względu na sprawę polską, ale przestrzegał go, że jest w Rosji generał, którego będzie mu bardzo trudno pokonać. To generał mróz - opowiada prezes Krześniak.

Jaki miał charakter i dlaczego nie zdecydował się na zawarcie związku małżeńskiego? Jak Bitwa pod Maciejowicami wpłynęła na jego życie? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Leszek Marek Krześniak (prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, lekarz)

Data emisji: 18.01.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg