Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 22.05.2017

Michał Sokolnicki - prywatny sekretarz Józefa Piłsudskiego

- W okresie I wojny światowej Michał Sokolnicki należał do elity ruchu niepodległościowego. To była nietuzinkowa postać – mówi w radiowej Jedynce Wiktor Cygan, historyk.
Michał SokolnickiMichał SokolnickiWikimedia Commos/domena publiczna
Posłuchaj
  • Biografia Michała Sokolnickiego (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Czytaj także

Michał Sokolnicki urodził się 1880 roku w Kaszewach Kościelnych k. Kutna. Ukończył studia w paryskiej Szkole Nauk Politycznych. Następnie, w 1903 roku, wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej - najbardziej proniepodległościowo nastawionej siły politycznej na polskich ziemiach przed I wojną światową.

W 1919 roku Michał Sokolnicki był członkiem delegacji polskiej na Konferencję Pokojową w Paryżu. Sprawował funkcje dyplomatyczne w Finlandii, Estonii, Danii, Turcji. Po 1945 roku pozostał w Turcji, gdzie był wykładowcą Wydziału Językoznawstwa, Historii i Geografii Uniwersytetu w Ankarze. Był także cenionym autorytetem dla emigracji polskiej, polityków tureckich, korpusu dyplomatycznego. Jest autorem znanego manifestu nt. kwestii odrodzenia Polski "O metodzie odzyskania niepodległości" oraz wielu prac historycznych.

Zmarł w 1967 roku Ankarze i tam jest pochowany.

Na czym polegał młodzieńczy bunt Michała Sokolnickiego? Co łączyło go z adiutantem Napoleona? Jaką rolę odegrał jako współpracownik Józefa Piłsudskiego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Wiktor Cygan (historyk)

Data emisji: 21.05.2017

Godzina emisji: 16.11

W audycji wykorzystano wypowiedzi prof. Andrzeja Notkowskiego z Archiwum Polskiego Radia.

pg/mg