Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 13.04.2019

Rok 1936. II Rzeczypospolita w pierwszym roku po śmierci Marszałka

12 maja 1936 roku, w pierwszą rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, urnę z jego sercem i trumnę jego matki (sprowadzoną z Litwy kowieńskiej) przeniesiono, zgodnie z życzeniem Marszałka, na cmentarz wileński na Rossie.
Posłuchaj
  • Rok 1936, rok po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Ten rok rozpoczął się od amnestii dla więźniów politycznych ogłoszonej 3 stycznia. W lutym zawiązał się tzw. Front Morges podczas spotkania w willi Ignacego Paderewskiego w Szwajcarii, gdzie omawiano plany zjednoczenia opozycji, aby odsunąć piłsudczyków od władzy. W obozie sanacyjnym roszady personalne. Gen. Edward Rydz-Śmigły był kreowany na  wojskowego następcę Piłsudskiego, drugą po prezydencie osobą w państwie. Ostatecznie został  mianowany marszałkiem. Po premierze Kościałkowskim władzę przejął znany z twardej ręki gen. Felicjan Sławoj-Składkowski. Wpływy tracił płk Walery Sławek. Wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie ambitny program rozwoju gospodarczego na cztery lata.

Łamiąc traktaty wojska niemieckie wkroczyły do zdemilitaryzowanej Nadrenii. Gen. Rydz-Śmigły uzyskał francuską pożyczkę na dozbrojenie armii. Francuzi sondowali mało realną możliwość współpracy Polski, Czechosłowacji i ZSRR. Polski rząd ogłosił neutralność  wobec toczącej się wojny domowej w Hiszpanii, ale grupy ochotników z Polski wyruszyły, by walczyć w obronie Frontu Ludowego.

Prymas Polski kard. August Hlond potępił antysemickie ekscesy radykalnej prawicy. Strajkowali włókniarze okręgu łódzkiego i pracownicy zakładów gumowych w Krakowie. Powstało Międzynarodowe Towarzystwo Osadnicze, Fundusz Obrony Narodowej. Manifestowali chłopi, żądając zmiany konstytucji kwietniowej, powrotu Wincentego Witosa  i innych więźniów brzeskich z przymusowej emigracji, odcięcia się wojska od ekipy sanacyjnej.

Jednocześnie sukcesy odnosili polscy sportowy, artyści i lotnicy. Została otwarta kolej linowa na Kasprowy Wierch, zrewidowano zasady pisowni polskiej.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 13.04.2018

Godzina emisji: 14.10

ag