Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 15.12.2018

Rok 1921 - pierwszy rok bez wojen w Niepodległej Polsce

Sukces czy porażka, a może zdrada wobec sojuszników, czy najważniejsza dla II RP polityczna umowa międzynarodowa? 
Posłuchaj
  • Rok 1921 - pierwszy rok bez wojen w Niepodległej Polsce (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

18 marca 1921 roku w Rydze Polska podpisała z Rosją Sowiecką traktat pokojowy, który kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie. Formalnie z Rosją i Ukrainą sowiecką, przy czym Rosja zawierała ten układ także w imieniu sowieckiej Białorusi. Pojawienie się Białorusi w dokumencie przesądziło potem o utworzeniu Białoruskiej Sowieckiej Republiki Związkowej.

Rok 1921 to miał być pierwszy rok bez wojen w Niepodległej. Odrodzona Polska zawarła sojusze obronne z Rumunią i Francją. Ten ostatni był sukcesem naszej dyplomacji. Ponadto została uchwalona konstytucja zwana marcową. Otwarto pierwsze Targi Poznańskie. Uruchomiono połączenie lotnicze Paryż-Praga-Warszawa, Liga Narodów przyznała nam prawo budowy składnicy amunicji na Westerplatte. Według przeprowadzonego spisu ludności Polskę zamieszkiwało ponad 27 mln mieszkańców, w tym około 70 procent Polaków.

Trwał jednak spór z Litwą. A Ukraińska Organizacja Wojskowa dokonała we Lwowie nieudanego zamachu na Józefa Piłsudskiego. Wybuchło III Powstanie Śląskie z próbą odbicia Góry św. Anny, krwawy zryw, który miał wpływ na decyzję zwycięskich mocarstw o podziale Górnego Śląska.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 14.09

ag/kh