Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 29.09.2020

Mieszko II, Rycheza, Kazimierz Odnowiciel, czyli dzieje niezwykłej rodziny królewskiej

Rodzina królewska w burzliwych czasach piastowskich: Mieszko II, jego żona Rycheza i ich syn Kazimierz nazwany Odnowicielem to bohaterowie opowieści w kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa".
Posłuchaj
  • Mieszko II, Rycheza, Kazimierz Odnowiciel, czyli dzieje niezwykłej rodziny królewskiej (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Posłuchaj
40:00 2020_09_28 21_08_30_PR1_Historia_Zywa.mp3 Mieszko II, Rycheza, Kazimierz Odnowiciel, czyli dzieje niezwykłej rodziny królewskiej (Historia żywa/Jedynka)

 

Mieszko, syn Bolesława Chrobrego, koronowany w wieku 35 lat po śmierci ojca w 1025 roku, pierwszy władca Polski umiejący czytać i pisać. Znał niemiecki, łacinę i grekę. Jego dziewięcioletnie rządy były bardzo burzliwe. Walczył o władzę z braćmi, o Polskę z sąsiadami. Był więźniem czeskiego księcia. Wcześniej jego związek z Rychezą, siostrzenicą cesarza Ottona III, wprowadził Piastów w ścisły krąg najważniejszych europejskich dynastii.

Dla Galla Anonima "zacny rycerz". Dla Długosza "gnuśny król". Rycheza - pierwsza królowa Polski. Wykształcenie, silna osobowość, talent polityczny oraz to, że była Niemką i wywiozła insygnia królewskie do Niemiec, nie zjednało jej sympatii polskich średniowiecznych dziejopisów. A dziś? Zdaniem Kazimierza Jasińskiego to "jedna z najwybitniejszych żon piastowskich".  Jadwiga Żylińska nazywa ją  "jedną z najbardziej niedocenianych władczyń" z powodu owej "czarnej legendy" z przeszłości.

Kazimierz, syn Mieszka II i Rychezy, miał 18 lat, kiedy zmarł jego ojciec w 1034 roku. Powszechnie uważany za pierworodnego i następcę Mieszka. Choć "Kronika Wielkopolska" z przełomu XIII, XIV wieku wspomina, że pierwszym synem był niejaki Bezprym. Podobno jako wyjątkowy okrutnik zapomniany Piast na polskim tronie. Kazimierz zastał Polskę zrujnowaną z powodu kryzysu monarchii po śmierci ojca. Mimo przeciwności losu odbudował jedność terytorialną kraju, przywrócił struktury administracji państwowej i kościelnej. Zyskał miano Odnowiciela. Nie został koronowany, za co obwiniano Rychezę.

Między 1025 a 1058 rokiem, czyli 33 lata panowania bohaterów audycji: Mieszka II, jego żony Rychezy i ich syna Kazimierza Odnowiciela – jak zmieniło dzieje Polski? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak 

Data emisji: 28.09.2020 r. 

Godzina emisji: 21.08

ag/ans