Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 21.04.2013

”To Polacy najbardziej pomagali Żydom”

Politycy są dumni z tegorocznych obchodów powstania w getcie warszawskim. - Warszawa jako jedyne miasto podniosła broń przeciw okupacji trzy razy - przypominał Jarosław Sellin (PiS).
Symcha Ratajzer-Rotem ps. Kazik, odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, przemawia podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów GettaSymcha Ratajzer-Rotem ps. Kazik, odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, przemawia podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów GettaPAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • "W samo południe" w Jedynce: o obchodach rocznicy powstanie w getcie warszawskim i o bieżącej sytuacji politycznej
Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała w audycji "W samo południe", że jest dumna z obchodów rocznicy powstania getta warszawskiego. - To Polacy najbardziej pomagali, ratowali Żydów podczas wojny. Powinniśmy być z tego dumni, pamiętając, że były i złe rzeczy - mówiła. Zaznaczyła, że tych dobrych punktów było więcej.

Jarosław Sellin (PiS) uczestniczył w tegorocznych obchodach rocznicy powstania. Jest członkiem prezydium polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej. - Jestem dumny przede wszystkim tego, że powstanie polskich Żydów jest wpisywane w historię państwa polskiego. Tam walczyli obywatele i żołnierze wojska polskiego - powiedział. Podobały się mu słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, że Warszawa jako jedyne miasto trzy razy podniosła broń przeciw hitlerowcom: w 1939, 1943, 1944 roku.

Sellin mówi, że podczas obchodów zauważono, iż gdyby nie prezydentura Lecha Kaczyńskiego nie rozpoczęto by tak szybko budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Dodał, że stało się to za jego prezydentury i za jego kadencji. Pytany, dlaczego na obchodach nie było Jarosława Kaczyńskiego, zauważył, że problem był z zaproszeniami. Na przykład zaproszeń nie starczyło dla całej grupy ds. relacji polsko-izraelskich.

Małgorzata Kidawa-Błońska dodała że cała rada Warszawy i wszyscy radni również chcieli powstania Muzeum Żydów Polskich, i była to wspólna inicjatywa rady i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Łukasz Gibała (Ruch Palikota) podkreślił, że trzeba być dumnym z heroicznych czynów, które były udziałem naszych rodaków. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, czego trzeba się wstydzić. - Na tym polega właściwa polityka historyczna - mówił poseł. Zaznaczył, że nie ma żadnych zarzutów wobec obchodów rocznicy powstania w getcie.

Politycy zauważyli, że delegacje zagraniczne były na dość niskim szczeblu, w tym również izraelska. Jarosław Sellin zaznaczył, że Izrael mógł być rozczarowany głosowaniem Polski w sprawie powstania państwa palestyńskiego - Warszawa w tej sprawie wstrzymała się od głosu. Padła również ocena, że Marek Edelman nie był zbyt lubiany - uważał on bowiem, że Żydzi powinni żyć w tych krajach, gdzie się urodzili, co kłóciło się z etosem budowania państwa Izrael.

Powstanie w getcie warszawskim: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Gośćmi audycji "W samo południe" byli Łukasz Gibała (Ruch Palikota), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Jarosław Sellin (PiS).

Rozmawiał Wojciech Mazowiecki

agkm