Logo Polskiego Radia
Czwórka
Przemysław Goławski 02.08.2011

Warszawa 1944 w komórce

Dzięki nowoczesnym technologiom historię Powstania Warszawskiego poznać można w zupełnie nowy sposób – przez telefon i rozszerzoną rzeczywistość.
Warszawa 1944 w komórcefot. zrzuty ekranu

Muzeum Powstania Warszawskiego z pomocą agencji interaktywnej Adv.pl przygotowało coś, co spotka się z uznaniem każdego pasjonata historii, ale także fanów nowych technologii. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego udostępniono specjalną aplikację na smartfony - "Warszawa'44". Gościem Czwartego Wymiaru jest Paweł Bielak, który współtworzył program.

„Warszawa'44 - Śladami Powstania Warszawskiego przez komórkę", bo tak brzmi pełna nazwa aplikacji, jest warstwą danych, która zawiera informacje o Miejscach Pamięci związanych z historią sprzed 67. lat. Łączy ze sobą obraz współczesnej Warszawy i tej powstańczej, przez co, jak mówi Bielak, aplikacja jest w pewien sposób związana z nazwą "Czwarty Wymiar". – Nakładamy dodatkową rzeczywistość na rzeczywistość, która nas otacza. Przez telefon oglądamy Warszawę tak, jak wygląda ona dzisiaj, ale dzięki współrzędnym z przypisanymi informacjami możemy też zobaczyć stolicę z czasów Powstania – wyjaśnia.

Aby rozszerzyć naszą rzeczywistość i odczytać wszystkie informacje o miejscach Powstania Warszawskiego, potrzebny będzie nam smartfon z aparatem fotograficznym i odbiornikiem GPS oraz zainstalowaną aplikacją Layar. To właśnie program Layar odpowiada za połączenie danych które rejestruje aparat, z informacjami zawartymi w warstwie "Warszawa'44". Miejsca i opisy zostały przygotowane na podstawie "Przewodnika po Powstańczej Warszawie", autorstwa Jerzego S. Majewskiego, a archiwalne fotografie pochodzą ze zbiorów MPW.

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality) pozwala istniejący obraz świata uzupełnić o dowolne materiały, a dzięki nowoczesnym komórkom dostęp do takich danych staje się jeszcze prostszy. Program Layar kontrolując pracę kamery, kompasu i modułu GPS, w czasie rzeczywistym wyświetla zdjęcia, grafiki i notatki, związane z tym co widzimy przez obiektyw. – Jeśli staniemy w dobrym miejscu zobaczymy na przykład nałożony na siebie obraz starej elektrowni tramwajowej z jej wyglądem obecnym. Dziś mieści się tam budynek Muzeum Powstania Warszawskiego – opowiada Paweł Bielak.

Aplikację Layar można pobrać bezpłatnie na smartfony z systemami Android, iOS i Symbian za pomocą Android Market, App Store i Ovi Store. Specjalną warstwę "Warszawa'44" znajdziemy już w programie Layar.

ZAPRASZAMY NA STRONY RADIOWEGO SERWISU POWSTAŃCZEGO

/



pg