Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 23.01.2013

Jak żuki i spychacze poskromiły wielką rzekę

Elektrownia Wodna we Włocławku jest największą elektrownią przepływową w Polsce. Różne etapy jej powstawania uwieczniali w archiwum dziennikarze Polskiego Radia. Posłuchaj, co udało im się zarejestrować.
Zapora wodna we WłocławkuZapora wodna we Włocławkucommons.wikimedia.org

Koncepcja wybudowania elektrowni wodnej pojawia się w pierwszej połowie lat 60.: - Zbudujemy największą na dolnej Wiśle hydroelektrownię i stworzymy zbiornik przeciwpowodziowy. Prace zakończymy za 9 lat - tak zapowiadał w 1963 roku naczelny inżynier budowy.

I słowa dotrzymał, obiekt rzeczywiście został oddany do użytku w 1969 roku. Zanim to jednak się stało reporterzy Polskiego Radia sekundowali pracownikom budowy i co jakiś czas wysyłali do słuchaczy relacje z "pola boju". W 1968 roku jeden z nich odwiedził siłownię, czyli najbardziej newralgiczny odcinek robót: - Znajdujemy się w pomieszczeniu, którego ściany zwężają się coraz bardziej, a dno wznosi się do góry. Mam wrażenie, że to tor saneczkowy a nie elektrownia - ekscytował się dziennikarz, autor reportażu "Z budowy Stopnia Wodnego we Włocławku".
Tajemnice elektrowni we Włocławku w "Czwartym wymiarze" odkrył Dominik Olędzki. A tutaj znajdziesz ciekawostki i historyczne nagrania z Archiwum Polskiego Radia > > >
kul