Logo Polskiego Radia
Czwórka
Andrzej Cała 28.11.2013

Od iskierki do żarówek LED, czyli krótka historia światła

Jak co tydzień w "Czwartym Wymiarze" w piątek sprawdzamy, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
ŻarówkaŻarówkaGlow Images

Od zarania dziejów człowiek dążył, by uniezależnić się od natury, pod względem oświetlenia. Przez długi okres Słońce było jedynym źródłem światła a wschód i zachód określał jak długo trwał dzień. Ale człowiek zawsze miał potrzebę by bytować nawet po zachodzie słońca. W odległych prehistorycznych czasach ludzie wpadli na pomysł jak temu zarazić.
W "Czwartym Wymiarze" sprawdzimy, jak na przestrzeni lat zmieniały się źródła światła i oświetlenia.
Najstarszym sposobem na zapewnienie sobie światła było ognisko. Pierwotni ludzie używali ognia nie tylko, żeby przedłużyć swoją aktywność po zachodzie słońca, ale także by przygotować potrawy, ogrzać się lub odstraszyć niebezpieczne zwierzęta. Ognisko to najważniejszy wynalazek ludzkości, który odegrał ogromną rolę w rozwoju kolejnych urządzeń, dzięki którym ludzkość mogła oświetlać pomieszczenia.
W piątkowe popołudnie dowiemy się również jak wyglądały i działały pierwsze żarówki oraz z jakich materiałów tworzone są najnowocześniejsze źródła sztucznego oświetlenia.
Więcej o historii światła i oświetlenia, w piątek, 29 listopada, w "Czwartym Wymiarze" po godzinie 16.00.