Logo Polskiego Radia
Czwórka
Andrzej Cała 28.05.2014

Odkryć Gdańsk śladami Grassa

Grass’owanie to nowa, gdańska akcja miejska. Jej nazwa to gra słów odnosząca się do Güntera Grassa i dziecięcego "grasowania" jako swobodnego szwendactwa, miejskiej włóczęgi, poznawania. Na czym polega?
Panoramiczne zdjęcie Głównego Miasta w Gdańsku u nabrzeża MotławyPanoramiczne zdjęcie Głównego Miasta w Gdańsku u nabrzeża MotławyPjama/Wikipedia/CC
Posłuchaj
  • Grass'owanie to nie tylko podążanie śladami bohaterów trylogii Grassa, ale też szereg inicjatyw, które pozwalają odkryć Gdańsk na nowo (Czwórka/Stacja Kultura)
Czytaj także

O inicjatywie rozmawialiśmy w "Stacji Kultura" z jej współautorkami, odpowiedzialnymi zarówno za pomysł, jak i realizację. Marta Wróblewska zdradziła, że ceniony pisarz, który zainspirował działania, jest o wszystkim na bieżąco informowany. - Jako Gdańska Galeria Güntera Grassa jesteśmy w stałym kontakcie z jego domem w Lubece, w którym często gości, bo większość czasu spędza w Belendorf, małej wsi pod Lubeką. Wysyłamy mu wszystkie nasze zaproszenia, relacje i jest na bieżąco z naszymi działanami. Sam do Gdańska przyjeżdża co dwa lata, bo tak sobie postanowił - zdradza.
O pomyśle, inspiracji i grze słów, opowiedziała nam z kolei Aleksandra Tatarczuk. - Gras'owanie to bezpośrednio takie szwendanie, dziecięce poszukiwanie, odkrywanie. Gdańsk jest często przez niego opisywany, ale głównie Wrzeszcz, a nie stare i główne miasto. Tymczasem to właśnie tam przyjeżdżano, żeby coś poznać, odkryć i grass'owanie to jest takie miejsce do zachwytów, nowych doznań - wyjaśnia. Co istotne, akcja pozwala spojrzeć na miasto nie tylko z perspektywy zabytków, historii, ale przede wszystkim ludzkich losów. Ma to służyć ukazaniu tego, że Gdańsk opisany w trylogii Güntera Grassa, jest żyjącą tkanką miejską i takie właśnie szwendactwo pozwala odkryć go na nowo.

PRZECZYTAJ TEŻ: "Ornat z krwi" zaczął się od Güntera Grassa

Akcja dzieli się na trzy elementy. Pierwszym z nich są spacery, podczas których można poznać nieznane, a interesujące miejsca, ich historię, a także losy ludzi, którzy w nich mieszkali. Drugą częścią jest Gdańska Mapa Pamięci, gdzie rozszerzane są wątki pokazywane w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Ostatnia to Gdańska Mapa Umiejętności.
Więcej o poszczególnych elementach i inicjatywach podejmowanych w ramach Grass'owania, dowiecie się z rozmowy przeprowadzonej przez Kubę Kuklę i Kasię Dydo w "Stacji Kultura".
(ac/pj)