Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 29.11.2012

Trudno żyć w biedzie, kiedy wszyscy mają wszystko

Codziennie z głodu umiera tyle dzieci, ile mniej więcej mieszkańców ma średniej wielkości miasto w Polsce. Ale ubóstwo nie dotyczy tylko krajów najbiedniejszych. Coraz częściej zdarza się tam, gdzie z pozoru są pieniądze.
Janina OchojskaJanina Ochojskafot.Wojciech Kusiński
Posłuchaj
  • Posłuchaj relacji Jarka Kociszewskiego z jednego z najbiedniejszych państw na świecie
  • Janina Ochojska opowiada o ubóstwie na świecie i działalności Polskiej Akcji Humanitarnej
  • Bartek Wasilewski sprawdza dane dotyczące ubóstwa w Polsce. Posłuchaj jego realcji
Czytaj także

29 listopada rozgłośnie publiczne zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców obchodzą Dzień Solidarności z Ubóstwem. Z tej okazji na antenach europejskich stacji radiowych prezentowane będą specjalne programy poświęcone tematom takim jak nędza, głód, marnowanie żywności, migracje zarobkowe czy skuteczność pomocy humanitarnej.

- Ubóstwo dotyczy nie tylko najbiedniejszych krajów, bo ubodzy ludzie są także w krajach bogatych - mówi Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej. - I w takich okolicznościach ubóstwo bywa trudniejsze do zniesienia, bo ciężko żyć w biedzie, kiedy na około wszyscy mają wszystko. Ale prawda jest taka, że w bogatych krajach raczej nikt nie umiera z głodu.
Tymczasem na świecie codziennie umiera z głody 26 tysięcy osób: - Dane dotyczą głównie krajów słabo rozwiniętych. I takich, w których często zdarzają się konflikty zbrojne i naturalne katastrofy - kontynuuje szefowa PAH. - Do tego dochodzi brak dostępu do wody i to jest właściwie główna przyczyna, dla której wielu mieszkańców Afryki nie może samodzielnie produkować żywności.
Jedną z organizacji pomagającym najuboższym jest Polska Akcja Humanitarna, która w tym roku świętuje 20-lecie działalności. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych akcji PAH jest "Pajacyk", czyli program dożywiania dzieci w szkołach.

Całą rozmowę z Janiną Ochojską z audycji "Poranek OnLine" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu. Posłuchaj też relacji Jarosława Kociszewskiego z Etiopii, jednego z najuboższych krajów świata oraz reportażu Bartka Wasilewskiego dotyczącego ubóstwa w Polsce.

Więcej artykułów i programów związanych z Dniem Solidarności z Ubóstwem znajdziesz tutaj > > >

kul