Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 21.05.2014

Studiować - tak, tylko po co?

Po zakończeniu egzaminu dojrzałości wielu maturzystów zastanawia się, co dalej. Pójść na studia, a może rozpocząć pracę i zdobywać doświadczenie zawodowe? Jeśli w ogóle warto dziś studiować, to jaki kierunek?
Studia i praktyki w jednymStudia i praktyki w jednymGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O tym, po co studiujemy i czy ważne jest posiadanie dyplomu - rozmowa z Jakubem Tarasem i Wojciechem Kreftem (Czwórka/4 do 4)
  • Jeśli nie studia, to co? - sonda (Czwórka/4 do 4)
Czytaj także

Jak co roku, tuż przed egzaminami odbywającymi się w większości polskich uczelni, fundacja edukacyjna "Perspektywy" publikuje ranking najlepszych uczelni. W tym roku pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, a tuż za nim uplasował się Uniwersytet Jagielloński. Trzecie miejsce należy do Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Procent bezrobotnych wśród absolwentów wyższych uczelni jest niższy niż wśród tych, którzy na studia nie poszli - mówi w rozmowie z Czwórką Waldemar Siewiński, prezes fundacji edukacyjnej "Perspektywy" - choć przy tej skali masowości kształcenia, jaka jest dziś, bezrobocia wśród magistrów nie da się uniknąć.

Słuchacze Czwórki są zdania, że studiować warto. - Po prostu, dla poszerzenia horyzontów - mówi jedna z nich. Tymczasem w ciągu ostatniego roku akademickiego liczba studentów w Polsce zmniejszyła się o 135 tysięcy, a w ciągu ostatnich 5 lat - o pół miliona. - To jedna trzecia całej ludności Estonii! - mówi Siewiński.

O tym, czy warto studiować w Czwórce dyskutowali Jakub Taras, przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej i Wojciech Kreft, przewodniczący Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych. Zdaniem Tarasa - wszystko zależy od osobowości potencjalnego studenta i od tego, jakie ma ambicje.

Wojciech
Wojciech Kreft i Jakub Taras w Czwórce/fot. W.Kusiński

 

Są jednak i tacy, którzy się na studia… po prostu nie nadają. Na egzaminy przychodzą z rodzicami i mają problemy z podpisaniem nieskomplikowanych dokumentów. - Nawet, jeśli ktoś miał bardzo wysoki wynik na maturze, nawet, jeśli jest olimpijczykiem bywa, że życiowo pozostaje daleko w tyle za innymi - przekonuje Taras.

Tymczasem, jak zaznacza Wojciech Kreft, zanim zadamy sobie pytanie, czy warto iść na studia, należy zapytać samych siebie, po co tak naprawdę chcemy to zrobić.

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji "4 do 4".

(kd/asz)