Logo Polskiego Radia
Czwórka
Agata Mrózek 30.08.2010

Psi przemarsz ulicami Warszawy

W niedzielę w ramach programu "Pomóżmy razem" odbyła się w Warszawie III Parada Labradorów. Pobito rekord Guinnessa w kategorii "Największy spacer psów jednej rasy".
LabradorLabrador (źr.Wikipedia)
Posłuchaj
  • Parada labradorów. Reportaż Katarzyny Dubińskiej
  • Spacer psów jednej rasy
  • Pomóżmy razem!
  • Jak szkolić psy asystujące
Czytaj także

W niedzielę w stolicy odbyła się III Parada Labradorów. Na antenie poniedziałkowego "Magazynu" gościli organizatorzy tego nietypowego przemarszu ulicami Warszawy: Ewa Danielak z programu "Pomóżmy razem" i Piotr Wojtków z fundacji "Przyjazna Łapa". Odwiedził nas także reprezentant psiej rasy - labrador Bazyl.

Celem imprezy było zebranie funduszy na zakup i szkolenia młodych labradorów. Na paradę przybyły tłumy psich fascynatów z pupilami u boku, więc bez przeszkód udało się pobić rekord Guinnesa w kategorii "Największy spacer psów jednej rasy". Zebrano również pokaźną kwotę na rzecz fundacji.


Szkolenie labradora trwa za zwyczaj około dwóch lat. Odbywa się w trudnych i bardzo zróżnicowanych dla psa warunkach, gdzie narażony jest na hałas, nowe zapachy, rozpraszajace odgłosy. Pies musi opanować podnoszenie i odkładanie różnych przedmiotów, zamykanie, otwieranie drzwi, sygnalizowanie zagrożenia i pomoc w zakładaniu odzieży.


– Dopiero po zakończeniu procesu szkolenia rozpoczynają się poszukiwania odpowiedniej osoby, wymagającej asysty psa. Nowego właściciela dobiera się w zależności od niepełnosprawności, stylu życia, typu aktywności, a nawet usposobienia – zapewnia Piotr Wojtków.


Niebagatelną rolę w codziennej pracy psa asystenta i przewodnika odgrywa odpowiedzialność społeczna przechodniów. – Nie wolno głaskać psa w trakcie pracy. Zwierzę musi być skoncentrowane na jednej osobie, każda próba rozproszenia jego uwagi może mieć przykre skutki dla niepełnosprawnego ¬ uprzedza Ewa Danielak.


Labradory to psy nadzwyczaj przyjazne, pracowite, cierpliwe i ugodowe, ale także bardzo energetyczne. Należy pamiętać, by po dniu ciężkiej pracy zafundować im dawkę zabawy i ruchu na świeżym powietrzu.

Am