Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 22.03.2013

Literatura z różnych zakątków świata: Murakami i Hosseini

Japonia lat 60. oraz Afganistan stały się tłem dla uniwersalnych opowieści o uczuciach. W cyklu literackim "CzytoCzytamto" prezentujemy "Norwegian Wood" Haruki Murakamiego i "Tysiąc wspaniałych słońc" Khaleda Hosseiniego.
kadr z filmu Norwegian Wood, reż. Anh Hung Trankadr z filmu "Norwegian Wood", reż. Anh Hung Tranmat. prasowe

Choć w swoim kraju Haruki Murakami dostał najważniejsze nagrody literackie krytycy zarzucają mu, że w książkach nie przemyca japońskich tradycji i tworzy historie pozbawione wyraźnego kontekstu kulturowego. Powieść "Norwegian Wood" ukazała się w 1987 roku i mówi się, że tę pozycję w Japonii przeczytał każdy.

- To piąta książka w dorobku Murakamiego i pierwsza, która przyniosła mu światowy rozgłos - opowiada Sylwia Stano. - "Norwegian Wood" opowiada o pięknej miłości, o dojrzewaniu i o trudnych życiowych wyborach. Główny bohater zakochuje się w dwóch dziewczynach: jedna jest krucha i tajemnicza, druga przebojowa i wyzwolona. To wszystko dzieje się w latach 60. ubiegłego wieku, czyli w czasach, w których zupełnie inaczej patrzyło się na miłość.

Emocjonalny uniwersalizm cechuje także twórczość Khaleda Hosseiniego. Amerykański pisarz afgańskiego pochodzenia zadebiutował w 2003 roku powieścią "Chłopiec z latawcem", która przyniosła mu międzynarodową sławę i została przeniesiona na duży ekran. "Tysiąc wspaniałych słońc" to druga książka tego autora. W 20 krajach trafiła na szczyt listy bestsellerów i sprzedała się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy.

- Jest to historia dwóch afgańskich kobiet, którą śledzimy na przestrzeni 30 lat - mówi Zosia Karaszewska. - Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Ich losy łączą się, kiedy obie stają się żonami tego samego mężczyzny.

Książki, od których nie można się oderwać w "4 do 4" prezentują Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, autorki cyklu "CzytoCzytamto". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul