Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 03.06.2013

Chcesz mieć pieniądze? Zamiast "ogólniaka" wybierz "zawodówkę"

Czy wybrać lepsze wykształcenie i narazić się na niemożność znalezienia pracy, czy nie mieć wykształcenia, ale za to otrzymać sporo możliwości zatrudnienia? Okazuje się, że coraz więcej osób stawia na... zawodówki.
Firmy poszukują wykwalifikowanych pracowników.Firmy poszukują wykwalifikowanych pracowników. sxc.hu/public domain
Posłuchaj
  • Szkoła zawodowa, czy studia - co wybrać? Rozmowa z Moniką Zakrzewską i Małgorzatą Majewską (4 do 4/Czwórka)
  • Coraz więcej osób wybiera zawodówki - materiał reporterski (4 do 4/Czwórka)
Czytaj także

- Powoli zwiększa się zainteresowanie młodzieży szkolnictwem zawodowym – mówi Witold Woźniak, dyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. – Przekroczyliśmy już 50 proc. absolwentów gimnazjów, którzy wybierają szkoły zawodowe, bądź technika. Chyba nadeszła na to najwyższa pora, bo dochodziło do sytuacji paradoksalnych, kiedy to absolwenci studiów podejmowali kształcenie w szkołach policealnych, by zdobyć zawód.

Zdaniem ekspertów, szkolnictwo zawodowe w przyszłości może być receptą na bezrobocie wśród młodych ludzi, głównie dlatego, że dzisiejsze zawodówki powoli zaczynają działać inaczej niż jeszcze 10 lat temu i przygotowywać młodych ludzi rzetelnie do wykonywania wymarzonego zawodu.

– O tym, że w Polsce brakuje robotników, fachowców, zaczynamy mówić od dwóch lat – mówi w Czwórce Monika Zakrzewska, ekspert do spraw rynku pracy z konfederacji Lewiatan. – I choć wcześniej nie darzyliśmy tych ludzi jakimś ogromnym szacunkiem, dziś okazuje się, że po prostu brakuje rąk do pracy.

A poza tym, kształcenie się w szkole zawodowej to wcale nie jest już "obciach". – Gorszym obciachem jest brak pracy, nawet po szkole wyższej – mówi Małgorzata Majewska, MonsterPolska.pl. – Poza tym przecież zawodówka nie zamyka żadnych drzwi. Jeśli już będziemy mieli pieniądze i wciąż będziemy chcieli się kształcić, możemy to robić.

By dowiedzieć się więcej m.in. na temat możliwości, jakie czekają na absolwentów szkół zawodowych na rynku pracy, posłuchaj nagrań materiałów z audycji "4 do 4".

(kd)