Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 12.04.2013

Polak pracuje długo, ale nieefektywnie. Jak to zmienić?

Coraz częściej tydzień pracy ma, zamiast 5, 7 dni, a nasza "dniówka" już nie trwa 8 godzin, tylko czasami zbliża się nawet do 12. Co zrobić, żeby to zmienić i jak najlepiej wykorzystać spędzony w firmie czas - sprawdziliśmy to w "Hyde Parku".
Polak pracuje długo, ale nieefektywnie. Jak to zmienić?sxc.hu/CC
Posłuchaj
  • Bartłomiej Sołowiej radzi jak pracować efektywnie (Hyde Park/Czwórka)
  • Minister ds. rynku pracy Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC Dominika Staniewicz opowiada o zmianach w Kodeksie pracy (Hyde Park/Czwórka)
Czytaj także

1969 godzin - tyle czasu ciągu roku Polacy spędzają na stanowiskach pracy. To dużo, ale są od nas lepsi. Z raportu sporządzonego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że więcej od nas pracowali np. Meksykanie. Ale w Unii Europejskiej nie mamy sobie równych: w pracy spędzamy najwięcej czasu wśród wszystkich mieszkańców krajów wspólnoty, a jednocześnie jesteśmy najmniej efektywni.

- Brak ustalonego rytmu pracy powoduje wydłużenie czasu potrzebnego na wykonywanie poszczególnych zadań, a także spadek motywacji, wiary we własne siły oraz kompetencje przełożonych - twierdzi Bartłomiej Sołowiej, konsultant z PEP Worldwide Poland. - Niestety u nas wciąż pokutuje przekonanie, że im bardziej człowiek jest zapracowany, tym ważniejszy i bardziej niezbędny staje dla firmy. Tymczasem realnie liczy się skuteczność w działaniu, a nie zabieganie. Należy też pamiętać, że efektywność buduje nasze poczucie wartości.

Jednym z pierwszych kroków na drodze do zwiększania efektywności jest próba spojrzenia na pracę jako na pewien proces. I dotyczy to zarówno szeregowych pracowników, jak i tych z najwyższego szczebla. Eksperci zapewniają, że się to nam opłaci, bo dzięki dobrej organizacji możemy skrócić tydzień pracy nawet o 6 godzin, co w perspektywie miesiąca daje nam dodatkowy dzień wolny.

- Na szczęście pracodawcy stają się coraz bardziej elastyczni, a zmiany w czasie pracy, które wkrótce wejdą w życie, spowodują, że nie będzie już sztywnych ustaleń "od do" - wyjaśnia Dominika Staniewicz, minister ds. rynku pracy Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. - To będzie fantastyczne rozwiązanie dla każdego z nas. Nowy projekt zakłada wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Oznacza to, że pracodawca zobowiązany zostanie do określenia przedziału czasu na rozpoczęcie pracy, np. między godziną 7.00 a 10.00. Ale to pracownik zdecyduje, o której godzinie w wyznaczonym przedziale przyjdzie do pracy, a następnie odpracuje przewidzianą dla niego ilość godzin.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pracować efektywnie i lepiej zarządzać czasem swoim i innych, posłuchaj nagrania z "Hyde Parku", które jest dołączone do artykułu.

kul