Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Burzyńska 31.01.2017

Smog - niezdrowy dla ludzi, ale dobry dla globalnego ocieplenia

- Człowiek emitując gazy cieplarniane, emituje też pyły, Pyły tworzą chmury i rozpraszają światło, dzięki temu chłodzą klimat, chroniąc nas przed globalnym ociepleniem - tak o pozytywnej stronie smogu mówił Krzysztof Markowicz z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW.

O smogu mówimy wówczas, gdy dochodzi do pewnych epizodów aerozolowych, czy epizodów pyłowych, objawiających się tym, że koncentracja tego pyłu osiąga wysokie wartości. Zjawisko smogu w Polsce pojawia się dość regularnie w chłodnej porze roku.

- Jest ono związane z meteorologią. Emisje zanieczyszczeń, które mamy w chłodnej porze roku, zależą od temperatury powietrza (bo czym zimniej, tym ludzie się bardziej dogrzewają) oraz od wiatru. Wiatr powoduje tzw. turbulencję, która efektywnie miesza powietrze w kierunku horyzontalnym, ale także, co jest bardzo ważne, pionowym - wyjaśniał Krzysztof Markowicz.

Smog, czyli pył zwieszony, składa się nie tylko z cząstek stałych, ale również z cząstek ciekłych w postaci drobin, np. różnych kwasów. - To także drobiny soli, które są emitowane do atmosfery podczas sztormu i falowania morza. Ciekawostką jest, iż w okresie jesienno-zimowym, gdy smog zalega nad dolinami, w górach świetnie widać na dalekie odległości, np. z Bieszczad zobaczyć można oddalone o 150 km Tatry - dodał ekspert.

Skąd smog w Polsce w ostatnich tygodniach? Co to jest inwersja? czym jest pył zawieszony PM10, a czym PM2,5, i jakie są źródłach tych aerozoli? W jaki sposób naukowcy dokonują pomiarów powietrza. Skąd smog pojawiający się regularnie w Arktyce? Na czym polega światowy program obserwacyjny i edukacyjny GLOB? O tym w nagraniu audycji.

***

Audycja: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Krzysztof Markowicz (Instytut Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Rady Naukowej Aerozolowej Sieci Badawczej Poland-AOD)

Data: 30.01.2017

Godizina: 19.09

ab/pg