Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.06.2018

Angielski lekarz, który odmienił los ludzkości

W 1798 roku prowincjonalny angielski lekarz Edward Jenner opublikował broszurę opisującą przeprowadzone przez siebie eksperymenty. Wynikało z nich, że osoby zaszczepione zarazkami ospy krowiej nie zapadają na ospę prawdziwą.
Posłuchaj
  • 220 lat szczepień. Odkrycie, które zmieniło ludzkość (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

W XVIII i XIX wieku ospa śmiertelne żniwo zbierała głównie wśród dzieci. Zaś średnio wśród całej populacji co siódmy zgon był spowodowany przez ospę.

Edward Jenner swe obserwacje prowadził trochę z nudów, a trochę dlatego, że chciał z prowincji wyrwać się do Londynu. Niestety, jego odkrycie nie wywołało zainteresowania, a wręcz kpiny. Drwiono dlatego, że ospę chciał zwalczać ospą krowią. Karykaturzyści rysowali więc chorych, którym wyrósł ogon albo rogi. Edward Jenner wrócił więc na prowincję.

Jego badania bardzo uważnie obserwował za to Ludwik Pasteur. I Francuzi, którzy zaszczepili na ospę dwa miliony ludzi. W środku wojny francusko-brytyjskiej Napoleon rozkazał wybić medal dla uczczenia zasług angielskiego lekarza.

- Ludzie niezbyt chętnie się szczepili, ale największe znaczenie miał strach przed chorobą zakaźną - mówi prof. Michał Kopczyński z Instytutu Historycznego UW. To on był kołem napędowym, które doprowadziło do popularyzacji szczepień.

Jak kiedyś wyglądały szczepienia? W jaki sposób przewożono szczepionki? Gdzie urzędowo wprowadzono obowiązek szczepień? posłuchaj nagrania całej .
rozmowy
W rocznicę publikacji rozprawy Jennera na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się konferencja naukowa na temat historii szczepień ochronnych i obecnych dylematów z tym związanych. Konferencja odbędzie w Warszawie przy ulicy Dobrej 72, w czwartek (7.05) od godz. 10-tej. Wstęp wolny.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość:  prof. Michał Kopczyński (Instytut Historyczny UW, organizator konferencji)

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 19.09

ag