Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 14.06.2018

Psychiatria sądowa – wyzwania i oczekiwania

Już w starożytności uważano, że osoby z zaburzeniami natury psychicznej były pod wpływem "boskich błogosławieństw" i dlatego nie podlegały ludzkiemu osądowi. A dziś osób z zaburzeniami psychicznymi popadającymi w konflikt z prawem jest coraz więcej.

Szczególnie dotyczy to uzależnień, zaburzeń lękowych i afektywnych. Zatem w psychiatrii sądowej specjalistyczna wiedza lekarzy psychiatrów, seksuologów, psychologów ściśle łączy się z wykładnią prawa. Ale jak rozpoznać czy ktoś faktycznie cierpi na zaburzenia psychiczne, czy tylko je udaje, aby uniknąć kary za popełnione przestępstwa, a niejednokrotnie i ciężkie zbrodnie?

W "Eurece" lekarz psychiatra, prof. dr hab. med. Piotr Gałecki - kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii, autor i współautor ponad 250 publikacji naukowych w czasopismach zagranicznych i krajowych oraz współautor wielu pozycji książkowych odpowiada na kilka bardzo ważnych pytań, które w czasie postępowania dowodowego sąd zadaje biegłemu psychiatrze, by orzec o ewentualnej winie oskarżonego.

Możemy dowiedzieć się:

- gdzie przebiega granica tak zwanej normalności, a gdzie zaczyna się choroba psychiczna

-  jak różnicujemy chorobę psychiczną od symulacji i jak lekarz nie daje się oszukać  przestępcy w czasie zbierania wywiadu

- czy orzeczenie niepoczytalności odbiera sędziemu możliwość ukarania zbrodniarza

- czy stwierdzenie przez psychiatrę niepoczytalności w chwili popełnienia przestępstwa nie rujnuje jego porządku moralnego i prawnego, bo jego decyzja przekreśla przecież wyegzekwowanie tak zwanej nieuchronności kary za popełnione czyny niezgodne z prawem.

Problemy te są na tyle istotne, że co roku w Łodzi odbywają się Międzynarodowe Kongresy Psychiatrii Sądowej. W tym roku w kwietniu spotkało się 350 specjalistów w dziedzinie psychiatrii oraz sędziów, adwokatów, prokuratorów.

W dyskusji pojawiły się dylematy natury: medycznej, moralnej i prawnej. Prof. Gałecki był szefem komitetu naukowego tegorocznego Kongresu.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. med. Piotr Gałecki (kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii)

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 19.12

ag