Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 12.09.2019

Rewolucja w terapii alkoholowej

Według statystyki w naszym kraju wypija się od 8 do 10 litrów spirytusu na osobę rocznie. Blisko 680 tys. Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Pedagodzy informują, że młodzież, na szczęście nie we wszystkich środowiskach, zaczyna pić już w szkole podstawowej.

Do sięgnięcia po alkohol zachęcają wzorce domowe i rodzinne oraz tolerancja dla używek, np. alkoholu, papierosów czy nadużywania leków. W tej chwili młodzież traktuje zarówno alkohol, jak i narkotyki jako niegroźne używki, które często stosowane są zamiennie lub łączone razem.

Czy farmakoterapia w leczeniu choroby alkoholowej jest skuteczna? Jednym z głównych objawów choroby alkoholowej jest głód alkoholowy, czyli nieodparta chęć wypicia. Nie ma na świecie żadnego środka farmakologicznego, który by zmniejszał głód alkoholowy. Są substancje, np. esperal, antikol, które poprzez odruch warunkowy powodują, że ktoś odmawia wypicia, bo obawia się przykrych fizycznych doznań po wypiciu alkoholu.

Grupa naukowców reprezentująca nauki medyczne, inżynieryjne i informatykę postanowiła stworzyć innowacyjny system Addictions.ai, który to system przy wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji i technik prawdopodobieństwa złamania abstynencji będzie umiał przewidzieć, kiedy pacjent osiąga szczyt kryzysu w leczeniu alkoholizmu i postanawia wrócić do picia. Wychwycenie tego momentu umożliwi lekarzowi oraz terapeutom wzmocnić terapię uzależnienia od alkoholu na tyle, aby zminimalizować ryzyko powrotu do picia.

Marcin Brysiak, przedstawiający się jako trzeźwiejący alkoholik, z doświadczenia wie, co to znaczy alkoholizm. Zwraca uwagę, że kiedy po 2015 roku postanowił zerwać z nałogiem, na przyjęcie na terapię do ośrodka czekał trzy miesiące. Wspomina jak wyglądały alkoholowe weekendy i jakimi sposobami próbuje się zamaskować nałóg, aby nie był widoczny dla otoczenia, szczególnie w miejscu pracy. Stworzył aplikację Helping Hand, mająca pomóc alkoholikom. - Jest bezpłatna i zawsze będzie, bo dla mnioe ważna jest misyjność tego projektu - wyjaśnia. Do chwili obecnej aplikację pobrało 17 tys. osób.

Prof. Jan Chodkiewicz mówi o szkodach, jakie alkohol powoduje w organizmie. Dzieli je na somatyczne, związane z ciałem i psychiczne.

Krzysztof Przewoźniak wskazuje, że celem projektu wirtualnego asystenta jest to, żeby wspomagać realnych terapeutów w przewidzeniu momentu, kiedy leczący się alkoholik postanawia wrócić do picia. Ma w tym pomóc sztuczna inteligencja. - Da to możliwość realnym terapeutom przygotować interwencję zanim ten nawrót nastąpi - wyjaśnia.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzić się, gdzie można pobrać aplikację.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Marcin Brysiak (pomysłodawca aplikacji wspierającej osoby uzależnione w wychodzeniu z nałogu i aplikacji pomagającej terapeutom), prof. Jan Chodkiewicz (psycholog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego), Krzysztof Przewoźniak (kierownik Zespołu Badawczo-Rozwojowego aplikacji, Centrum Onkologii w Warszawie).

Godzina emisji: 19.08

ag