Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 15.05.2020

Niezwykłe odkrycie Polaków w syberyjskiej "Dolinie Królów"

Złoty pektorał, czekan z brązu, drogocenne spiralne ozdoby warkocza, strzały w skórzanym kołczanie - te przedmioty zostały złożone do grobu 2,5 tys. lat temu wraz z ciałem scytyjskiego wojownika. Jego nienaruszoną komorę grobową odkryli krakowscy archeolodzy w kurhanie w syberyjskiej "Dolinie Królów" .
Posłuchaj
  • Niezwykłe odkrycie Polaków w syberyjskiej "Dolinie Królów" (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

To tam - w środkowej Syberii - były pierwotne siedziby tego koczowniczego ludu, który z czasem przywędrował na nadczarnomorskie stepy i był postrachem mieszkańców Wschodniej Europy. Grecki historyk Herodot pisał, że Scytowie ze skalpów pokonanych wrogów szyją ubrania, a czaszki zabitych wykorzystują jako puchary do wznoszenia toastów.

Ten znany z waleczności lud grzebał swoich zmarłych w ziemnych kurhanach. Bogate wyposażenie od starożytności przyciągało rabusiów grobów, stąd większość komór została ogołocona, ale zdarzają się wyjątki.

- Kurhany są widoczne w stepie - to jest typowe dla krajobrazu stepowego i dla koczowników-. One były pewnego rodzaju punktami orientacyjnymi dla nich, zarówno w terenie jak i stanowiły swojego rodzaju "Axis mundi", te groby ich przodków były bardzo ważne dla nich samoświadomości - mówił dr Łukasz Oleszczak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - W "Dolinie Królów" jest ich około tysiąca, jednak nie wszystkie są to kurhany książęce - dodaje. 

W dalszej części audycji była mowa dr Oleszczuk opowiadał o niezwykłym odkryciu ekipy oraz o dalszych planach. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Łukasz Oleszczak (Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 15.05.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

kk/ans