Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 07.09.2021

Misja sondy Lucy i kosmiczny list, czyli przesłanie do obcych cywilizacji

Wiadomości od wybitnych ludzi, m.in. laureatów Nagrody Nobla, obraz Układu Słonecznego i... teksty piosenek The Beatles - to znajdzie się w liście do przyszłych pokoleń Ziemian, który NASA, w postaci tablicy, wyśle w kosmos w sondzie Lucy w październiku tego roku.

satelita w kosmosie kosmos nasa ISS free shutter 1200.jpg
Współczesna geodezja wykorzystuje satelitarne systemy nawigacyjne

50 lat temu, w 1971 roku, pierwszy kosmiczny list - w postaci pozłacanej płytki z rysunkami atomów wodoru, kobiety i mężczyzny oraz Układu Słonecznego - zaprojektował Frank Drake wspólnie z Carlem Saganem. Przekaz ten poleciał w Kosmos w misjach Pionier 10 i 11 (1972 i 1973 rok). Jego treść była adresowana do przedstawicieli obcych cywilizacji. Tak, jak dźwiękowy list umieszczony w sondach Voyager 1 i 2 z 1977 roku, czyli nagrane pozdrowienia wypowiadane w 55 językach, muzyka, dźwięki, obrazy przedstawiające różnorodność życia i kultury na Ziemi.

Posłuchaj
21:19 jedynka-7-09-2021-eureka.mp3 Sonda Lucy zabierze w Kosmos list do nieznanych cywilizacji (Eureka/Jedynka)

 

słońce księżyc ziemia kosmos 1200.jpg
Polskie obserwatorium astronomiczne może stać się głównym ośrodkiem w UE

Sondy to kapsuły czasu

Tomasz Kokowski, informatyk, zauważa, że umieszczenie listu w sondzie Lucy to żadna rewolucja, gdyż obecnie do standardu należy umieszczanie takich listów na sondach, które przeżyją kilka, kilkanaście lat. Uważa, że zawartość listu jest właściwa. Wskazuje, że do tej pory przekazywano informacje gdzie jest nasze miejsce w Kosmosie, jak wyglądamy, jak znaleźć Ziemię, jak się porozumiewamy. - Tutaj ludzie mówią do tych którzy, miejmy nadzieję, to odczytają o nas samych, o naszej naturze - mówi. Ale czy to będą ludzie naszego rodzaju tego nikt nie wie.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że każda sonda odlatująca z Ziemi w przestrzeń kosmiczną jest swego rodzaju kapsułą czasu. - Nikt niczego na tej sondzie nie aktualizuje, ona pokazuje stan naszej wiedzy w momencie, kiedy ją wystrzelono - mówi.

Żyjemy dzięki Jowiszowi

Sonda Lucy będzie badała planetoidy, tzw. trojany, okrążające Słońce po orbitach zbliżonych do orbity Jowisza. Jedna ich grupa jest bliżej Słońca druga dalej niż Jowisz. - Chcemy się dowiedzieć więcej o początkach Układu Słonecznego, bo planetoidy to zapis początku tego układu - wyjaśnia. Skały na planetoidach pochodzą sprzed miliardów lat i nie zostały w żaden sposób przekształcone.

Tomasz Kokowski wyjaśnia też, jaką rolę odegrał Jowisz dla powstania Układu Słonecznego w takim jak teraz kształcie i dlaczego dzięki niemu na Ziemi najpierw zapanowały warunki do życia, potem życie, a w konsekwencji ludzie.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

W 1844 roku w Jaszczurówce (obecnie część Zakopanego) odkryto źródło o temperaturze 20,4 stopnia Celsjusza, jedno z pierwszych opisanych na ziemiach polskich. Patrząc na mapę geotermalną naszego kraju odnosi się wrażenie, że niemal pod całym obszarem usadowiły się pokłady gorącej wody. Na jakiej głębokości i gdzie są najbogatsze zasoby takiej wody? W jakim stopniu energia w nich zawarta już jest przez nas wykorzystywana?  Mówi o tym dr Mariusz Socha – Państwowy Instytut Geologiczny PIB.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: Tomasz Kokowski (informatyk, entuzjasta badań Kosmosu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu), dr Mariusz Socha (Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy)

Data emisji: 7.09.2021 

Godzina emisji: 19.30

ag