Logo Polskiego Radia
Jedynka
Kaja Witkowska 03.11.2018

Walka o granice a budowanie podstaw państwa polskiego

Początek lipca 1919 roku. Ofensywa generała Stanisława Szeptyckiego na Wschodzie i zdobycie węzła kolejowego Mołodeczno pomiędzy Wilnem i Mińskiem co zablokowało Armię Czerwoną na Wileńszczyźnie. 
Posłuchaj
  • Walka o granice a budowanie podstaw państwa polskiego (Jedynka/Historia żywa)
Czytaj także

Sukces wojska polskiego zrodził obawy Litwy, że może dojść do inwazji Polski na Kowno. Litwini poprosili Francję o wyznaczenie linii dzielącej wojska: polskie i litewskie. Powstała tzw. Linia Focha była kompromisem między Polską a Ententą. W Białowieży rozpoczęły się, po kilku dniach przerwane, poufne rozmowy polsko-sowieckie w sprawie zawieszenia broni.

Trwała ofensywa na Wołyniu i próby porozumienia się z Ukraińcami przeciwko wspólnemu wrogowi Rosji Sowieckiej.

Na górnym Śląsku wybuchło powstanie ludności polskiej przeciwko władzom niemieckim. Fiasko Polskiej Organizacji Wojskowej  w Kownie, gdzie miało dojść do przewrotu w celu utworzenia propolskiego rządu. Nieudana misja premiera Ignacego Paderewskiego w Paryżu. Alianci odrzucili możliwość wsparcia Polski w wyprawie na Moskwę.

Walka o granice przeplatała się z budowaniem podstaw państwa polskiego. Sejm podjął uchwałę o zasadach reformy rolnej, uchwalił ustawy o: urzędach skarbowych, wydawaniu Dziennika Ustaw, o godle i barwach Rzeczypospolitej, podziale administracyjnym, przywrócił order Virtuti Militari. Swoje podwoje otworzył Teatr Wielki w Poznaniu i Polski Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. W audycji o wydarzeniach lipca, sierpnia i września 1919 roku w wolnej Polsce.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 27.10.2018

Godzina emisji: 14.10

kh/kwh