Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 17.11.2018

Pierwsze trzy miesiące 1920 roku

3 stycznia 1920 roku. Wschodnia granica Polski nadal w ogniu. Polskie i łotewskie  wojska odzyskały z rąk Sowietów miasto i twierdzę Dyneburg, byłą stolicę Inflant Polskich, ważny węzeł komunikacyjny, posiadający połączenia m.in. z Petersburgiem, Rygą, Wilnem. 

Wywiad informował, że bolszewicy szykowali  się do szeroko zakrojonej ofensywy na koniec kwietnia 1920 roku. Jej plan przedstawił Naczelny Dowódca Armii Czerwonej Sergiusz Kamieniew.

Grzmiały nie tylko armaty. Rosja sowiecka prowadziła akcję propagandową na arenie międzynarodowej jakoby dąży do  rokowań pokojowych z Polską.

W związku z wejściem w życie traktatu wersalskiego rozpoczęła działalność Liga Narodów.  A w Polsce: gen. Józef Haller ze swoim wojskiem przejął od Niemców Pomorze. 10 lutego dokonał  aktu zaślubin z morzem rzucając symboliczny pierścień  do Zatoki Puckiej. Nadal niepewny był status Górnego Śląska, Warmii i Mazur.

W Warszawie Józef Piłsudski, który już niebawem przyjmie stopień Pierwszego Marszałka Polski, rozmawiał z przedstawicielami rosyjskiej emigracji. Proponował  wsparcie dla  sił antybolszewickich oczekując w zamian  uznania prawa do odłączenia się od Rosji Litwy, Białorusi i Ukrainy. Minister spraw zagranicznych Stanisław Patek prowadził nic nie przynoszące rokowania z Finlandią, Łotwą, Rumunia i Ukrainą Petlury w sprawie wspólnego działania przeciwko Rosji bolszewickiej. Ponadto zaproponował Sowietom rozmowy pokojowe – tu też bez sukcesu. 17 kwietnia Marszałek zdecydował  o  natarciu na Ukrainę, które miało wyprzedzić planowany atak bolszewików. W audycji o sytuacji w Polsce w styczniu,  lutym, marcu i kwietniu 1920 roku.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 17.11.2018

Godzina emisji: 14.10

kh