Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 29.01.2018

"Wojenki dyplomatyczne nie leżą w kogokolwiek interesie"

– Ta ustawa, w obecnym brzmieniu, jest dobrym dokumentem. Nie należy wprowadzać poprawek – oceniała w Debacie Dnia Zuzanna Dąbrowska z Telewizji Trwam. W Polskim Radiu 24 o napięciu dyplomatycznym między Polską a Izraelem, w kontekście nowelizacji ustawy o IPN, mówił również Mariusz Gierej z portalu „mPolska24.pl”.

Po spotkaniu szefa rządu z przedstawicielami MSZ, MKiDN, Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta premier Mateusz Morawiecki zobowiązał podległych mu przedstawicieli rządu, by do końca tygodnia powstał zespół, który ma kontynuować dialog historyczny z przedstawicielami Izraela.

– Ta ustawa, w obecnym brzmieniu, jest dobrym dokumentem. Nie należy wprowadzać poprawek – oceniała w PR24 Zuzanna Dąbrowska. – Jeżeli jednak w toku rozmów Polska i Izrael uznają, że są rozwiązania, które zadowolą obie strony, np. dopisanie zdania, które nie będzie osłabiać wydźwięku ustawy, a Izraelowi pozwoli na "przełknięcie" dokumentu, to można takie zapisy wprowadzić – dodawała komentatorka.

Dziennikarka Telewizji Trwam wskazywała również, że "burzliwa, emocjonalna debata w przestrzeni medialnej nie sprzyja dialogowi i wypracowaniu konsensusu". Zuzanna Dąbrowska zaznaczyła, że Izrael i Polska to ważni dla siebie partnerzy i "wojenki dyplomatyczne nie leżą w kogokolwiek interesie".

Mariusz Gierej z kolei ocenił, że Polska, w związku z obecnym zamieszaniem, może tracić na arenie międzynarodowej. – Najtęższe umysły bliskie rządowi - zresztą w tej sprawie powinien być ogólnopolski konsensus, ponad politycznymi podziałami - powinny przepracować sytuację i zminimalizować poniesione już straty – mówił gość Polskiego Radia 24.


Goście Debaty Dnia w studiu PR24 Goście Debaty Dnia w studiu PR24

Do nowych przepisów, zgodnie z którymi "każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech", krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i ambasador Izraela Anna Azari, która zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".


W poniedziałek ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podkreśliła, że Izrael stoi na tym samym stanowisku co Polska i nazywa obozy śmierci niemieckimi, nazistowskimi obozami. Anna Azari powiedziała, że strona izraelska w przeszłości zgłaszała wątpliwości dotyczące nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Powiedziała, że ostrzegano wówczas, iż część nowego prawa będzie stanowić problem dla uczestników debaty publicznej. Zdaniem Anny Azari, przyjęcie nowelizacji przez polski Sejm było "niespodziewane", a data - "szczególnie niefortunna". "Mam jednak nadzieję na stworzenie polsko - izraelskiej grupy roboczej, która będzie wspólnie pracowała nad projektem ustawy, rozpatrzy ją na nowo i doprowadzi do porozumienia" - powiedziała Anna Azari.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP/zz

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 29.01.18

Godzina emisji: 17.10