Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 04.06.2019

Piotr Semka: nie można powiedzieć, że przemiany ustrojowe 1989 roku odbyły się bezkrwawo

- Komuniści nie ustąpiliby gdyby nie 10 lat oporu Polaków. Za tę walkę wielu jednak zapłaciło życiem - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka, publicysta tygodnika "Do Rzeczy". Gościem audycji był również Piotr Grzybowski z Radia Warszawa.

We wtorek mija 30. rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku, które były wynikiem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. W powojennej historii Polski były to pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu, który w PRL został zlikwidowany po sfałszowanym referendum 1946 roku. Obóz "Solidarności" zdobył 99 na 100 mandatów senatorskich i wszystkie 161 mandatów poselskich przypadających kandydatom bezpartyjnym.

Czytaj więcej
Wybory89_1200x660.jpg
Wybory 4 czerwca 1989. Zobacz serwis specjalny

- Rewolucja 1989 roku nie odbyła się w warunkach walk ulicznych, ale nie można powiedzieć, że zakończyła się ona bezkrwawo. Za początek zmian uznajemy Sierpień'80, a po tych wydarzeniach ginęli chociażby górnicy kopalni Wujek. Zostali zamordowani również Grzegorz Przemyk i ks. Jerzy Popiełuszko - przypomniał Piotr Semka. Publicysta podkreślił także, że stan wojenny zamroził "Solidarność" i zamienił ją w organizację nielegalną, której władze były uznaniowe. - Wszyscy przez to musieli utrzymać wiarę wokół jednego lidera, co uczyniło Lecha Wałęsę niedemokratycznym przywódcą. Ludzie, którzy pracowali na kampanię "Solidarności" uznawali jednak, że "Lechu wie co robi". Tymczasem on był pod coraz większym wpływem doradców, którzy zaczęli prowadzić politykę nie konsultując jej z masami związkowymi - dodał.

Piotr Grzybowski stwierdził zaś, że "wybory 4 czerwca 1989 roku nie były wolne, ponieważ były one efektem układu Okrągłego Stołu". - "Solidarność" mogła wyjść do przodu z jakimiś swoimi postulatami, ale ustępujący komuniści zachowali status quo - zauważył gość PR24. Dziennikarz ocenił również, że przy Okrągłym Stole nie było widać woli walki. - Dwóch partnerów uzgadniało po prostu w jakim zakresie mają reformować kraj i jakie profity otrzyma każda ze stron - komentował.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czytaj więcej
Ryszard Czarnecki 663.JPG
Ryszard Czarnecki: wybory 1989 r. nie były przełomowe dla Polski

Audycję prowadził Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 04.06.2019

Godzina emisji: 18.06