Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 12.02.2021

Ławrow grozi zerwaniem stosunków z UE? Sarzyńska: o Rosji się mówi, a to służy Kremlowi

- Wydaje mi się, że to była zamierzona dwuznaczność, która jest na rękę władzom Kremla. Bo gdyby czynić Kremlowi zarzut, że to jest groźba, to zawsze mogą powiedzieć: "nie, nie, my zostaliśmy źle zrozumiani". Ale jednak to takie złowróżbne znaczenie gdzieś tam wisi i idzie w świat - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska z TVP komentując wypowiedź Siergieja Ławrowa o gotowości do zerwania stosunków z UE. Gościem "Debaty dnia" był także Hubert Biskupski z "Super Expressu".
Posłuchaj
  • Anna Sarzyńska i Hubert Biskupski o wypowiedzi Siergieja Ławrowa dot. zerwania stosunków z UE ("Debata dnia" / PR24)
Czytaj także

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa jest gotowa do zerwania relacji z UE w przypadku sankcji, które będą zagrażały jej gospodarce. Jego wypowiedź wywołała szok wśród wielu polityków zachodnich. Później tego dnia rosyjskie MSZ wyjaśniło, że szef resortu miał na myśli to, że Rosja jest gotowa do zerwania relacji z Unią Europejską, "jeśli dojdzie do niego z inicjatywy UE". W "Debacie dnia" problemy dotyczące tłumaczenia i interpretacji słów rosyjskiego dyplomaty wyjaśniał korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski, a dyskutowali na ten temat Anna Sarzyńska i Hubert Biskupski.

Andrzej Grzyb 1200.JPG
Rosja gotowa zerwać stosunki z UE? Polityk PSL: Moskwa często stosuje język gróźb

Maciej Jastrzębski, korespondent PR w Moskwie, przedstawił przebieg wydarzeń, zacytował także dokładnie przebieg rozmowy Siergieja Ławrowa z dziennikarzem telewizyjnym. Jak wyjaśnił, "jest to taka nieprecyzyjność wypowiedzi Siergieja Ławrowa i zarazem nieprecyzyjne odniesienie się w tłumaczeniu do intencji użytych przez niego słów »być gotowym«".

- To spowodowało, że Moskwa mogła rozegrać tę wypowiedź, przynajmniej na wewnętrznej scenie politycznej, dla własnych potrzeb - dodał. Jak wyjaśnił, wypowiedź Siergieja Ławrowa można odczytywać na jeden z dwóch sposobów: albo jako ostrzeżenie przed zerwaniem relacji, jeśli UE nałoży na Rosję kolejne sankcje, albo - wręcz przeciwnie - jako próbę załagodzenia konfliktu między Moskwą a Brukselą.

- To wszystko sprawiło, że Rosja kolejny raz znalazła się w zainteresowaniu europejskich i światowych mediów, a o to chodzi w kremlowskiej propagandzie, żeby nie znikać ze swoim przekazem i to takim, który można interpretować w różny sposób - podkreślił Maciej Jastrzębski.

Zobacz także:

Z korespondentem Polskiego Radia w Moskwie zgodziła się Anna Sarzyńska, dziennikarka Telewizji Polskiej, która stwierdziła, że trudno orzec o intencjach Siergieja Ławrowa bez oglądania wywiadu, wsłuchania się w ton jego głosu, całą wypowiedź itp. Zaznaczyła jednak, że Ławrow jest zbyt doświadczonym dyplomatą, by "posądzać go o niefrasobliwość w rzucaniu słów".

1200.jpg
"Niezrozumienie zła totalitaryzmów". Polscy europosłowie o wypowiedzi Steinmeiera ws. Nord Streamu 2

- Wydaje mi się, że to jednak była zamierzona dwuznaczność, która - tak jak interpretował korespondent - jest na rękę w tej chwili władzom Kremla. Bo gdyby czynić Kremlowi zarzut, że to jest groźba, to zawsze mogą powiedzieć: "nie, nie, my zostaliśmy źle zrozumiani". Ale jednak to takie złowróżbne znaczenie gdzieś tam wisi i idzie w świat - wyjaśniła.

- Przede wszystkim rzeczywiście o tej Rosji się mówi i zaczyna się rozważać konsekwencje ewentualnego zerwania stosunków, takiego "do końca". Rosja jest w grze i czy było to zamierzone, czy niezamierzone, generalnie całe to zamieszanie może posłużyć interesom Kremla - mówiła Anna Sarzyńska.

Hubert Biskupski z "Super Expressu" także stwierdził, że trudno stwierdzić, czy to było przejęzyczenie, czy celowo "stworzone" nieporozumienie, jednak - jak zauważył - ostatnio wszyscy widzieliśmy, że "może dojść do niecelowego przekłamania". Za przykład dał niedawną wypowiedź niemieckiego ministra spraw zagranicznych, która była szeroko komentowana przez ludzi, którzy jej nie przeczytali.

- Jestem natomiast przekonany, że nie leży w interesie Rosji, zresztą Unii Europejskiej również, eskalacja konfliktu pomiędzy Rosją a Unią Europejską. I mając na jednej szali - bez względu na to, jak to brutalnie zabrzmi - prawa człowieka, a na drugiej szali interesy gospodarcze i polityczne, to niestety te prawa człowieka będą mniej ważyły niż te interesy, które przekładają się na pieniądze i dobrobyt mieszkańców Unii Europejskiej - podkreślił Hubert Biskupski.

Posłuchaj
46:19 PR24_mp3 2021_02_12-18-06-39_Debata.mp3 Anna Sarzyńska i Hubert Biskupski o wypowiedzi Siergieja Ławrowa dot. zerwania stosunków z UE ("Debata dnia" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: Anna Sarzyńska (TVP), Hubert Biskupski ("Super Express"), Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Rosji)
Data emisji: 12.02.2021
Godzina emisji: 18.06

PAP/PR24/jmo