Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 28.11.2017

ARiMR: wsparcie dla grup producentów. Do 100 tys. euro na każdy rok działalności

Do 28 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy przy tworzeniu grup producentów i organizacji producentów rolnych. 
Posłuchaj
  • O pomocy przy tworzeniu grup producentów i organizacji producentów rolnych mówił w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki: Paweł Żuk, zastępca dyrektora Departamentu Działań Społecznych i Organizacji Producentów w Agencji (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W Polsce stan zorganizowania rynku produktów rolnych ciągle pozostawia wiele do życzenia, przede wszystkim w kontekście braku podejmowania przez producentów rolnych wspólnych działań.  

Aby zachęcić rolników do organizowania się, w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, przewidziano wsparcie w ramach działania nr 9, o nazwie "Tworzenie grup producentów i organizacji producenckich", wyjaśnia Paweł Żuk, zastępca dyrektora Departamentu Działań Społecznych i Organizacji Producentów w Agencji.

Wzmocnienie pozycji rynkowej

Tworzenie grup stanowi odpowiedź na rosnące wymogi po stronie coraz bardziej skonsolidowanych odbiorców artykułów rolnych. Wspólne działania umożliwiają rolnikom wzmocnienie pozycji rynkowej. Wobec rosnącej koncentracji wielkich sieci handlowych i umiędzynarodowienia przemysłu przetwórczego, dostęp do rynku  i uzyskanie korzystnych cen są coraz trudniejsze dla pojedynczych producentów rolnych.

W takiej sytuacji szansą na zwiększenie dochodowości jest dla rolników wejście do grup producenckich. Ponadto rolnicy łącząc swoje kapitały w grupie, mogą wspólnie inwestować i razem dokonywać zakupów niezbędnych środków do produkcji, a także obniżać koszty wytwarzania i przygotowywania swoich produktów do handlu.

Do kogo skierowane jest wsparcie?

Wsparcie w ramach PROW 2014-2020 kierowane jest do nowych grup producentów rolnych, które powstały zgodnie z przepisami ustawy z 15 września  2000 roku o grupach producentów rolnych i ich związkach. Takie grupy muszą uzyskać osobowość prawną, a także muszą zostać uznane na podstawie planu biznesowego, począwszy od ostatniego naboru wniosków, tj. od 29 listopada 2016 roku.

Pomoc przyznawana jest wyłącznie  grupie, która składa się z osób fizycznych, zarazem nie będących członkami innej grupy lub organizacji producentów, utworzonej dla wytwarzania takiego samego produktu, wcześniej dofinansowanej z Unii Europejskiej, to znaczy po dniu 1 maja 2004 roku.

Procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy

Wsparcie dla grup producentów rolnych stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy ze sprzedaży produktów, wytworzonych w gospodarstwach jej członków, w poszczególnych latach działalności. Takie produkty muszą być sprzedane odbiorcom, którzy nie są członkami grupy, ale nie są też powiązani osobowo lub kapitałowo z grupą producentów rolnych. Pomoc przyznawana jest w okresie pięciu lat działalności grupy, od chwili jej uznania. Ryczałtowe wsparcie stanowi w pierwszym roku 10% przychodów netto ze sprzedaży, w drugim roku 8%, w trzecim 6% , w czwartym 5% i w piątym  roku działalności 4% od  wielkości  sprzedaży. Limit pomocy wynosi 100 tysięcy euro na każdy rok działalności grupy producentów.

Gdzie składać wnioski?

Do 31 sierpnia 2017 roku  wnioski o uznanie na podstawie planu biznesowego, należało składać do dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego, a od 1 września bieżącego roku grupy składają wnioski do dyrektorów oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Po uzyskaniu uznania za grupę producentów rolnych, może ona złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR, w terminie naboru wniosków, to znaczy w ramach czasowych trwającego aktualnie naboru do 28 grudnia bieżącego roku.

Dariusz Kwiatkowski, awi

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”