Logo Polskiego Radia
Trójka
Zuzanna Chowaniec 28.01.2021

Białko, które regeneruje uszkodzone nerwy

Zespół biologów z Uniwersytetu Ruhry w Bochum pracuje nad białkiem, które w niespełna trzy tygodnie pomoże zrehabilitować zerwane nerwy. Metoda może okazać się nadzieją na przywrócenie sprawności sparaliżowanych kończyn.

Opracowane przez biologów z Bochum białko ma okazać się pomocną terapią w powrocie do pełnej sprawności. Wielomiesięczna rehabilitacja stosowana po wypadkach czy kontuzjach być może nie będzie już potrzebna. Jest nadzieja, że substancja pozwoli leczyć uszkodzone nerwy. 

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock
lenetstan shutterstock radiologia RTG zdjęcie prześwietlenie lekarz 280.jpg
Radiologia. Diagnoza, zanim pojawią się objawy

Przypadkowe odkrycie

Odkrycia dokonano przypadkowo. Naukowcy pracowali nad substancją, która pozwoliłaby zatrzymać degenerację nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego myszy. Opracowane przez nich białko nie tylko całkowicie zatrzymało proces, ale też pozwoliło odbudować zniszczone nerwy. – Nikt z nas nie spodziewał się, że mysz znowu będzie mogła chodzić. Codziennie sprawdzaliśmy postępy. Pewnego dnia wziąłem ja do ręki. Zaczęła bardzo mocno ruszać nogami. To mnie zaskoczyło. Postawiłem ja na stole i okazało się, że znów potrafi chodzić – opowiada jeden z biologów. 

Zdj. ilustracyjne Zdj. ilustracyjne / SUWIT NGAOKAEW/Shutterstock.com

Białko działa na cały organizm 

Przeprowadzone przez zespół badania dowodzą, że białko działa nie tylko miejscowo. Mimo podania go przy rdzeniu kręgowym wzmocnieniu uległy także mięśnie nóg. – Wyjątkowe w naszych badaniach jest to, że wyprodukowane białko wpływa na inne części ciała. W ciągu kilku godzin od podania w całym organizmie rozpoczyna się proces regeneracji. To dzięki niemu mysz znowu może chodzić – wyjaśnia prof. Dietmar Fischer, koordynator badań biogenetycznych na Uniwersytecie w Bochum.

Posłuchaj
02:31 2021_01_28-07-49-21_Pora_naTrojke_bialko.mp3 Białko, które regeneruje nerwy (Pora na Trójkę)

 

Szansa dla kontuzjowanych

Całkowitą zdolność chodzenia mysz uzyskała już po trzech tygodniach. O wiele wcześniej, bo w trzy dni od podania białka, naprawie uległy inne, podrażnione w wyniku wysiłku nerwy. – Zmodyfikowane białko wpłynęło na ponowne działanie kończyn. Oznacza to, że może ono naprawiać też mniejsze uszkodzenia np. potreningowe. Oczywiście stan mięśni nie będzie taki jak przed kontuzją. Pozwoli to jednak oszczędzić czas poświęcany na żmudną rehabilitację  prognozuje profesor.

Jak wynika ze wstępnych badan naukowców, białko podane do pięciu dni po lekkiej kontuzji, w ciągu tygodnia powinno zreperować uszkodzone nerwy. Zgodnie z zapowiedzią, odkryta metoda regeneracji będzie dostępna publicznie za około pięć lat. 

Wyprawa przez układ nerwowy / JASNA STRONA

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 28.01.2021
Godzina emisji: 7.49

zch