Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 25.11.2016

Black Friday to szalone przeceny też w Polsce. Trzeba jednak uważać

W czwartek Amerykanie obchodzili Święto Dziękczynienia. W piątek zaś ruszają tłumnie na zakupy, bowiem to Black Friday, czyli Czarny Piątek, podczas którego wszystkie sklepy zachęcają obniżkami cen. Wyprzedażowa tradycja coraz śmielej wkracza też na inne rynki, w tym i polski.
Posłuchaj
  • O szaleństwie Black Friday czyli Czarnego piątku, podczas którego handlowcy zalewają nas super cenami, także w Polsce, w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Black Friday to dzień największych wyprzedaży w roku. Tego dnia za oceanem zakupowe szaleństwo ogarnia wszystkich konsumentów.

̶  Przeceny sięgają 80 a nawet 90 proc. - mówi Edyta Kochlewska, redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl.

Jak mówi, jeśli na co dzień amerykański rynek jest zalewany ofertą minus 70 procent, to Black Friday musi ja przebić, stąd ta skala obniżek.

Polacy lubią wyprzedaże, ale za granicą

̶  I dlatego Polacy lubią kupować za granicą, ponieważ tam ceny są dużo niższe i promocje są wyjątkowo korzystne – mówi gość radiowej Jedynki.

Okazuje się, że Polacy najszybciej w Europie przekonują się do zakupów w zagranicznych e-sklepach. 

Polska oferta wyprzedażowa też coraz bogatsza

̶  Ale też wiele znanych marek w Polsce przygotowuje w tym czasie specjalne oferty, bo z każdym rokiem wyprzedażowa tradycja Czarnego Piątku staje się coraz bardziej popularna - mówi Tomasz Jaroszek, autor bloga doradca.tv.

Handlowcy już wiedzą, że Czarny Piątek zaczyna świąteczne zakupy


Jak podkreśla, wszystko wskazuje na to, że w tym roku będziemy mieli zdecydowanie więcej tego typu promocji w Polsce.

̶  Sklepy stacjonarne dostrzegły, że Czarny Piątek rozpoczyna zakupy świąteczne, stąd supermarkety chcą wykorzystać swoją szansę i skala przecen może być bardzo duża – mówi gość "Ekspressu gospodarczego".

Uwaga na promocje

A jest o co walczyć, bo z roku na rok na święta wydajemy coraz więcej. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że promocja promocji nierówna.

Obniżka cen może być myląca

Jak mówi ekspert, często na początku listopada sklepy podnoszą mocno ceny, aby przecena była jak największa i dlatego dobrze jest porównać cenę z września i października z ceną na wyprzedaży.

̶  Jeśli przecena teraz wynosi 80 procent, a kilka dni temu cena wzrosła o 50 procent, to widać, że faktyczna obniżka wynosi 30 procent i najbardziej na tym korzysta sklep, mówi ekspert.

Podczas wyprzedaży i promocji mamy takie same prawa jak podczas normalnego handlu

̶  Warto też pamiętać, że kupując podczas wyprzedaży i promocji, mamy takie same prawa, jak zwykle. niezależnie czy towar kupujemy w sklepie tradycyjnym czy przez internet - przypomina Piotr Stańczak z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

I wyjaśnia, że we wszystkich państwach UE mamy prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Mamy też prawo towar wymienić, naprawić, żądać obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy w ciągu 2 lat.
 
Pamiętajmy jednak, że zasady reklamacji towaru, mogą się znacznie różnić, jeśli kupujemy w sklepach poza terytorium UE. Tu warto dokładnie prześledzić regulamin takich sklepów.

 Czarny piątek już jutro, zaraz po nim cyberponiedziałek, czyli zakupowe szaleństwo w internecie, a tym samym ciąg dalszy żniw dla sprzedawców. Na które coraz chętniej też się godzimy, i sięgamy częściej do portfela.

A jak wynika z najnowszego raportu firmy Deloitte, w tym roku przeciętna polska rodzina wyda na święta 1121 zł , czyli  o 5 proc. więcej niż rok temu.

Elżbieta Szczerbak, jk