Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 11.10.2018

Konstytucja dla Nauki. Nowa ustawa zmieni szkolnictwo wyższe?

Założeniem Konstytucji dla Nauki, ustawy, która weszła w życie z początkiem roku akademickiego, miało być podniesienie jakości kształcenia wyższego i poprawę pozycji polskich uczelni  w międzynarodowych rankingach.  

Ustawa wprowadza zmiany w ocenie szkół wyższych, które będą ze sobą konkurować w obrębie poszczególnych dziedzin, na uczelniach mają też powstać nowe gremia - tzw. rady uczelni. Studenci zaś już od początku roku akademickiego mają znać szczegółowo wszelkie koszty nakładane na nich przez uczelnie. - Główne funkcje szkolnictwa wyższego to kształcenie tej części społeczeństwa, która jest w stanie udzielać się w życiu publicznym, czy tworzyć nowe technologie. Trzecią misją jest kształtowanie postaw obywatelskich i prospołecznych - mówią goście Czwórki. - Ta ustawa to reforma strukturalna uczelni. To, że powstają rady uczelni jest ważnym  czynnikiem, który ma sprawić, że relacja studentów i włodarzy uczelni opierać się będzie na współpracy bardziej niż dotychczas.

Jak Konstytucja dla Nauki zmieni polskie uczelnie i kto na niej zyska, a kto straci? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Robert Malinowski

Goście: Tomasz Lewiński (prezes Fundacji na Rzecz Jakości Kształcenia), Łukasz Rusajczyk (rzecznik prasowy Parlamentu Studentów RP)

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 15.08

kd