Logo Polskiego Radia
Czwórka
Apolonia Cichocka 11.03.2020

Domatorstwo czy izolacja? Czy media społecznościowe izolują nas od świata?

Zamiast imprezy czy koncertu - maraton nowego serialu w domowym zaciszu. Domowe spotkanie z przyjaciółmi zamiast wypadu do klubu - coraz rzadziej opuszczamy swoje mieszkania, a domatorstwo staje się świadomym wyborem. Czy nie skazujemy się tym samym na izolację? 

nastolatek komputer internet sieć 1200.jpg
Czy jesteśmy bezpieczni w sieci?

Media społecznościowe dają nam możliwość kontroli 

Coraz częściej przyznajemy się, żę imprezowy tryb życia nas męczy, tłumy – stresują, a wolny czas najchętniej spędzamy we własnym domu. Czym jest cocooning i czy nie sprawia, że coraz bardziej izolujemy się od innych ludzi? I jaki wpływ na pogłębianie tej izolacji mają media społecznościowe? - Te ostatnie są pociągają nas, ponieważ są bezpieczne - mówiła psycholog Katarzyna Kucewicz. 

- Dzięki nim możemy dozować sobie relacje społeczne. Kiedy rozmowa zaczyna nas męczyć lub drażnić w każdej chwili możemy wyłączyć okienko czatu. W realnym świecie relacji nie da się kontrolować w ten sposób - wyjaśniała. 

udar mózgu choroba naurologia 1200.jpg
Jesteśmy coraz głupsi? IQ spada o 7 punktów na pokolenie

Setki obserwatorów nie zastąpią przyjaciół


Jak wyjaśniała Katarzyna Kucewicz, wynika to z systemu komunikacji, który w sieci różni się od tego, którego używamy na co dzień. - Na żywo dominuje komunikacja niewerbalna. Ważna jest mowa ciała i ton głosu. W sieci liczy się przede wszystkim to, o czym i w jaki sposób mówimy. Osoba, która jest introwertyczna w świecie realnym, może kreować zupełnie inne oblicze. Mamy świadomość tego, że osoby, które nas obserwują nie są naszymi przyjaciółmi, co także prowadzi do frustracji. Tworzenie kreacji jest oznaką, że nie do końca akceptujemy samych siebie.

"By powstała relacja potrzebna jest bliskość"

- Internet to świat odrealniony, który stwarza iluzję, że możemy być tym, kim chcemy. Najchudszy chłopiec w klasie, jeśli chce, staje się tu superbohaterem. Młodzież dużo łatwiej wsiąka w internet, bo znajduje się w wieku, w którym bardziej, niż dorośli potrzebuje akceptacji i tam może te potrzeby zrealizować - mówiła Magdalena Bigaj, wiceprezes Fundacji Dbam o Mój Zasięg. Czy zatem internet dominuje w codziennym przekazie i sprawia, że stawiamy na cyber-relacje? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Goście: Magdalena Bigaj (Wiceprezes Fundacji Dbam o Mój Zasięg), Katarzyna Kucewicz (psycholog)

Data emisji: 11.03.2020

Godzina emisji: 15.10

ac