Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 20.08.2017

Kogo winić za architekturę PRL?

- Inspiracją do napisania tej książki było stwierdzenie, że w Polsce Ludowej władza kupowała architektów. Gdy zacząłem to sprawdzać, okazało się, że w czasach stalinowskich uposażenia projektantów były śmiesznie niskie - mówi Błażej Ciarkowski, autor książki "Odcienie szarości - architekci i polityka w PRL-u".
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, 22 lipca 1952 rokuMarszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, 22 lipca 1952 rokuWikipedia/public domain/W. Slawny
Posłuchaj
  • Kogo winić za architekturę PRL? (Historie jak z książki/Trójka)

Nie tylko warszawska Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa wzbudza skrajne emocje. Bloki sprzed czterdziestu lat mają więcej wad niż zalet. Czy to jednak architektów powinniśmy winić za brzydotę budynków z okresu PRL?

Rozmawiamy o tym z gościem audycji, który opowiada także, kto uczestniczył w powojennej odbudowie kraju i jak ten proces przebiegał. Jakie propozycje pojawiły się w przypadku Warszawy? Co działo się we Wrocławiu czy Gdańsku? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w audycji:

  • Masło czy margaryna? - spór dietetyków trwa. W felietonie profesora Michała Kopczyńskiego poznajemy historię zamiennika masła.
  • Zaglądamy do najnowszego numeru kwartalnika "Karta".
  • W cyklu "Koryfeusze" - sylwetka Krzysztofa Arciszewskiego, generała artylerii wojsk holenderskich i wojsk Rzeczypospolitej, poety i pisarza.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Data emisji: 20.08.2017 
Godzina emisji: 12.07

mk/iwo