Logo Polskiego Radia
Trójka
Sylwia Mróz 20.08.2015

Energetyczne bezpieczeństwo Unii pod znakiem zapytania

- Na "energetyczną kostkę Rubika" wpływ ma wiele interesów, ale Unia Europejska w ostatnich miesiącach udzieliła dużo odpowiedzi na pytania, jak system energetyczny powinien wyglądać - mówi Julia Michalak, szefowa Projektu Klimat i Energia demosEUROPA.

Bezpieczeństwo energetyczne, według Julii Michalak, możemy definiować na różne sposoby. - Wersją, do której często odnoszą się eksperci w debacie publicznej w Polsce, jest procent importu energii albo to, w jaki sposób kraj zależny jest od importu źródeł energii, czyli gazu, węgla, ropy. Okazuje się jednak, co wyraźnie pokazała ostatnia fala upałów, że bezpieczeństwo energetyczne może być również definiowane jako sam fakt dostarczenia energii elektrycznej do odbiorcy końcowego - mówi gość Trójki.

Unia Europejska chce w przyszłości traktować energię jako towar, by można nią było swobodniej handlować i by mogła ona przepływać pomiędzy krajami członkowskimi. - W jakimś sensie wspólny rynek istnieje, bo jednak kraje unijne są połączone i dochodzi do pewnej wymiany energetycznej, ale zdaniem Komisji Europejskiej te połączenia muszą być rozbudowane, by można było handlować większą ilością energii - wyjaśnia dr Melchior Szczepanik, ekspert Programu Europejskiego Instytutu Spraw Publicznych. Jak dodaje, kolejnym pomysłem jest to, by więcej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych.

W programie rozmawialiśmy o tym, dlaczego polityka energetyczna jest połączona z polityką klimatyczną, jakie technologie wytwarzania energii są godne polecenia dla Polski i czy powstanie Europa dwóch prędkości, również w odniesieniu do energii.

Audycja w ramach projektu Euranet Plus.

***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki
Prowadził: Dariusz Bugalski
Goście: Julia Michalak (szefowa Projektu Klimat i Energia demosEUROPA), dr Melchior Szczepanik (ekspert Programu Europejskiego Instytutu Spraw Publicznych)
Data emisji: 19.08.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/mk