Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 24.07.2012

Sankcje wobec Syrii znów zaostrzone

Unia Europejska kolejny raz zaostrza sankcje i uderza w syryjski reżim, który krwawo tłumi antyrządowe protesty. Społeczność międzynarodowa jest bezradna, ponieważ nie może dojść do porozumienia, co z Syrią zrobić.
Sankcje wobec Syrii znów zaostrzonePAP/EPA/SHAAM MEWS NETWORK

Sankcje w prawie międzynarodowym to negatywna reakcja społeczności międzynarodowej wobec państwa naruszającego normy prawa międzynarodowego. Zaostrzone unijne sankcje wobec Syrii to próba udaremnienia dostaw broni, wykorzystywanej później przez władze w Damaszku do ostrzeliwania ludności cywilnej.
Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wyjaśnia, że sankcje są stosowane wobec państw trzecich, które naruszają prawa człowieka, nie przestrzegają podstawowych zasad demokracji, ingerują zbrojnie w sytuacji wewnętrznej wobec obywateli. W Unii Europejskiej wyróżniamy trzy rodzaje sankcji: embargo na broń, sankcje ekonomiczne i dyplomatyczne. - Najczęściej przyjmowane są sankcje ekonomiczne, czyli np. zamrożenie aktywów firm z krajów trzecich oraz sankcje dyplomatyczne jak zakaz wjazdu dla konkretnych dyplomatów z danych krajów - mówi ekspert PISM.
Tym razem Unia zaostrzyła procedury związane z embargiem na sprzedaż broni wobec Syrii, zaostrzając kontrole transportów przechodzących przez jej terytorium. Beata Płomecka w relacji z Brukseli wyjaśnia znaczenie unijnego zaostrzania sankcji i rozszerzenia listy osób niepożądanych we Wspólnocie. - Na listę wpisani są głównie wojskowi wspierający reżim w Damaszku. Zakaz wjazdu do Unii ma już ponad 150 osób. Na czarnej liście jest także ponad 40 firm finansujących syryjskie władze - wylicza korespondentka Polskiego Radia.
Kto w Unii Europejskiej podejmuje decyzje o stosowaniu sankcji wobec krajów trzecich oraz jak wyglądają te regulacje w praktyce, dowiesz się słuchając całej audycji "Euranet - Europa od kuchni, 24 lipca 2012".

(ed)