Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 14.09.2012

Unia bankowa lekiem na problemy euro sfery?

- Europejskie banki są bardzo wpływowe. Oddanie nadzoru nad nimi ma wzmocnić kontrolę i sprawić, żeby problemy poszczególnych instytucji nie przekładały się na problemy całego systemu - mówi Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.
Unia bankowa lekiem na problemy euro sfery?Glow Images/East News

Dotychczas w Unii Europejskiej funkcjonowały zintegrowany system bankowy, nadzór zapewniający bezpieczeństwo tego systemu i nadzory krajowe, te rzeczy nie mogą razem funkcjonować i z czegoś trzeba było zrezygnować. Jak przypomina gość "Bardzo ważnego problemu europejskiego" unijne banki są transnarodowe, w ich zyskach jest dużo większy udział przychodów uzyskiwanych za granicą niż w przypadku banków amerykańskich czy japońskich.

O pogłębiającym się kryzysie hiszpańskiej gospodarki mówił Stefan Bekir Assanowicz, prezes Rady Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej. W Hiszpanii bezrobocie osiągnęło 25 procent, wśród ludzi młodych przekroczyło zaś 53 procent, tegoroczne PKB wynosi -1,8, nic dziwnego że coraz bardziej prawdopodobne staje się wystąpienie tego kraju o pomoc unijną, zbliżoną do tej jaką otrzymały już Grecja czy Portugalia. Jak zwraca uwagę Stefan Bekir Assanowicz Hiszpania i Cypr już czekają na pomoc Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego.

W "Bardzo ważnym problemie europejskim" także:

- Przegląd najważniejszych tematów europejskich z prasy światowej

- Najważniejsze wydarzenia w UE podsumowuje brukselska korespondenta Polskiego Radia, Beata Płomecka

gs