Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 02.04.2013

Zielona Księga. UE ściga się sama ze sobą

- Musi nastąpić moment, kiedy do wyścigu przystąpią inne największe gospodarki: Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia. Paliwa kopalniane się wyczerpują i wszyscy będą zmuszeni poszukać innych źródeł energii - mówi Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce o strategii klimatyczno-energetycznej Unii.
Posłuchaj
  • Zielona Księga. UE ściga się sama ze sobą (Euranet Plus - Europa od kuchni/Trójka)
Czytaj także

Euranet Plus to międzynarodowe przedsięwzięcie zrzeszające 14 rozgłośni i sieci radiowych z 13 państw członkowskich Unii Europejskiej. Stanowi rozbudowaną formę projektu Euranet, który działał w latach 2008-2012. W ramach tego przedsięwzięcia powraca na antenę Trójki audycja "Europa od kuchni".

Zmiany klimatu zależą także od działalności człowieka, zwłaszcza od wydobywania surowców i wytwarzania energii, a unijna polityka energetyczno-klimatyczna będzie wkrótce zmieniana przez Radę Europejską.

- Na szczycie w maju, będą omawiane kwestie polityki energetycznej i klimatycznej. Szefowie państw i rządów popatrzą na to czy Unia Europejska idzie w dobrym kierunku, a jeżeli nie, to jakiego rodzaju nowe mechanizmy wprowadzić - mówi Agata Hinc z fundacji demosEUROPA. Dlatego Komisja Europejska opublikowała tzw. Zieloną Księgę, w której wzywa państwa członkostwie do konsultacji w tej sprawie.

Obecna strategia klimatyczno-energetyczna do 2020 roku jest już wyznaczona. Opiera się na zasadzie "3x20", czyli: 20 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych, wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych o 20 proc. i zwiększenie efektywności energetycznej o 20 proc. Jak powinna wyglądać dalsza strategia? To pytanie zawiera tzw. Zielona Księga. Komisarz UE ds. Energii Günther Oettinger przekonuje, że państwa członkowskie muszą to ustalić, bo potrzebna jest perspektywa długoterminowa. - Cele 3x20 do roku 2020 to już "wczoraj" dla inwestorów, rok 2030 to już "jutro" - wyjaśnia unijny komisarz.

Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce tłumaczy, że Zielona Księga poza wezwaniem do konsultacji zawiera także ocenę państw członkowskich, porównuje ich postępy i wcześniejsze zobowiązania dotyczące odnawialnych źródeł energii. - Pytanie czy wszystkie kraje, państwa i kontynenty są przygotowane do tego, by tak radykalnie zmienić swoje gospodarki i zobowiązać się do ograniczenia emisji, przejścia na odnawialne źródła energii - mówi rozmówca Łukasza Walewskiego.

Wiadomo, że w sprawie dalszej strategii Europa nie mówi jednym głosem, a Polska nigdy nie była wielkim fanem polityki klimatycznej. Jakie miejsce w nowej strategii klimatyczno-energetycznej Unii zajmuje gaz łupkowy? Posłuchaj całej audycji!

Audycja "Euranet Plus - Europa od kuchni" Łukasza Walewskiego w każdy wtorek o godzinie 17.20. Zapraszamy!