Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 10.12.2017

Kiedy nadzieja jest ryzykiem? "Można trafić w pustkę"

- Gdybyśmy definiowali swoje życie jedynie w tych granicach, które dostępne są naszej zdolności przewidywania, wówczas nie odczuwalibyśmy pełni sensu, o który nam chodzi. Stąd te akty, które sięgają dalej. Przy całym ryzyku, że sięgną za daleko - mówił prof. Robert Piłat o fenomenie nadziei.
Posłuchaj
  • Kiedy nadzieja jest ryzykiem? "Można trafić w pustkę" (Rachunek myśli/Dwójka)
Czytaj także

To "sięganie za daleko" może się skończyć tym, że "trafiamy w pustkę". - A ta łatwo może zrodzić rozpacz, nadzieję zawiedzioną - zauważył gość Dwójki. Co więcej, popularne powiedzenie "Nadzieja matką głupich", potraktowane poważnie, oznaczałoby, że nasza pozytywna projekcja przyszłości jest "nieugruntowana", że "przekraczamy swoje kompetencje".

Wówczas, jak mówił prof. Piłat, mamy wybór. Albo uznać taką "nieracjonalną" postawę za rzecz paradoksalnie dobrą, bo głęboko ludzką, wynikającą z naszej potrzeby poszukiwania sensu. Albo potraktować ją negatywnie: to, co nieuzasadnione, nie dość racjonalne prowadzi nas na manowce.

Ale czy możliwie jest życie pozbawione nadziei? Czy zaufanie do rzeczywistości, do przyszłości, może się obyć bez religijnego uzasadnienia? Kiedy nadzieja staje się ucieczką od tego, co tu i teraz? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Robert Piłat (filozof)

Data emisji: 9.12.2017

Godzina emisji: 23.00

jp/kk