Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 19.03.2018

"Doświadczenia cielesności nie możemy dzielić z innymi"

- Nasze ciało, jego postrzeganie jest doświadczeniem bardzo osobistym, prywatnym. Świadczy o tym doświadczanie bólu. Z jednej strony bardzo nas ono z ciałem wiąże, z drugiej dystansuje. Nagle staje się ono dla nas czymś obcym, wrogim – mówił w Dwójce dr Mateusz Falkowski.

para medytacja 1200.jpg
"Los polega na tym, że próbujemy zgrać siebie ze światem"

Ciało jest głównym tematem tzw. prasy kobiecej. Portale plotkarskie, świat celebrytów również skoncentrowane są na cielesności. Dominuje w nich jednak perspektywa młodości i zdrowia oraz rozmaitych zabiegów mających podtrzymać dobrostan.

- To jeden ze sposobów ujarzmiania naszej cielesności. Ciało będące obiektem naszego codziennego doświadczenia jest także przedmiotem szczegółowych badań naukowych. To zupełnie inne ujęcia, stąd niemal każda próba kategoryzacji ciała i określenia ram doświadczania cielesności jest bardzo karkołomna - mówił gość audycji, zwracając uwagę na to, że ciało i cielesnośc stały się również obiektem dociekań historycznych.

- O ile jednak uprawiając historię myśli możemy zdać się na dokumenty, książki i traktaty, o tyle w przypadku ciała, które jest śmiertelne, z tymi świadectwami jest kłopot. Mamy oczywiście zapisy obyczajów i praktyk związanych z ciałem, mówią jednak one bardziej o wizerunku ciała i cielesności niż o nim samym - podkreślił dr Mateusz Falkowski.

Jakie miejsce zajmuje ciało w refleksji filozoficznej? Co o współczesnym człowieku mówi nam nasz stosunek do ciała? Dlaczego choroby, cielesne niedoskonałości, a w istocie przemijalność spychane są na margines? Co wynika z traktowania ciała i cielesności jako swego rodzaju żywiołu? Czy obawy, że żywiołowość ma zgubny wpływ na naszą wolność, są uzasadnione? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: dr Mateusz Falkowski (filozof)

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 23.00

mko/jp