Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 05.04.2020

"Nasza cywilizacja została wręcz podważona". Wildstein o skutkach pandemii

- Wyobrażeniem absolutnie nieakceptowalnym, prowadzącym do fatalnych konsekwencji jest sądzenie, że naukowcy mogą przezwyciężyć wszystkie ludzkie ograniczenia. To, jaki szok wywołał koronawirus, wynika z wiary człowieka, że przezwyciężył i podporządkował sobie naturę - powiedział Bronisław Wildstein, publicysta  i filozof.
Posłuchaj
  • Bronisław Wildstein o zagrożeniu koronawirusa dla współczesnej cywilizacji ("Konfrontacje idei")
Czytaj także

Cały świat żyje w strachu przed pandemią koronawirusa, która w ostatnich miesiącach sparaliżowała nasze życie. Ludzkość ma nadzieję, że naukowcy jak najszybciej wynajdą szczepionkę lub lekarstwo, które pozwolą na zahamowanie szerzenia się zarazy, w wyniku której każdego dnia umierają tysiące osób.

Bronisław Wildstein zwrócił uwagę, że to właśnie wiara w potęgę nauki mogła doprowadzić do obecnej sytuacji.

pixabay medycyna technologia nauka 1200.jpg
Koronawirus sparaliżował świat. Prof. Nalaskowski: dla nauki to ogromna lekcja pokory

- Człowiek rozwija się dzięki temu, że potrafi podporządkowywać sobie otoczenie, ale w określonych granicach. (…) Oczywiście, że chcemy, by naukowcy pomogli nam przezwyciężyć wirusa, ale wyobrażeniem absolutnie nieakceptowalnym, prowadzącym do fatalnych konsekwencji jest sądzenie, że ci naukowcy mogą przezwyciężyć wszystkie ludzkie ograniczenia. Porażenie koronawirusem wynika z pychy, z wiary człowieka, że przezwyciężył i podporządkował sobie naturę - podkreślił.

Podważenie cywilizacji

Jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24, że odmiana koronawirusa, która dotyka obecnie ludzkość, jest nowa i z tego powodu sprawia, że nasza cywilizacja zadrżała, została wręcz podważona.

- Wyobrażenie, że jesteśmy w stanie opanować świat i przezwyciężyć wszystkie zagrożenia jest fatalną postawą, czyni nas bezbronnymi. Obecne doświadczenie powinno nauczyć ludzi pokory, będącej fundamentem afirmacji, zrozumienia, jak bardzo jesteśmy ograniczeni, jak nasze możliwości są ograniczone i jak bardzo jesteśmy wpisani w świat - stwierdził publicysta.

pap hiszpania koronawirus 1200.jpg
Koronawirus a etyka lekarska. Prof. Łuków: trudne decyzje komu pomóc najpierw

Bunt i afirmacja

Bronisław Wildstein w swojej twórczości poświęca również wiele czasu na refleksję nad stanem obecnego świata. Jest autorem m.in. zbioru esejów "O kulturze i rewolucji". W najbliższym czasie ma się również ukazać książka będąca ich kontynuacją, w której przedstawi dwie postawy: bunt i afirmację. W rozmowie ze Zdzisławem Krasnodębskim wyjaśnił te dwa stwierdzenia oraz powody, dla których zestawił je w publikacji.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: Bronisław Wildstein, publicysta
Data emisji: 05.04.2020
Godzina emisji: 08.08

Polskie Radio 24/db