Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Kłys 04.06.2022

Lwów w trudnym czasie wojny. Specjalne wydanie audycji "Jedyne takie miejsce"

Uwikłany w skomplikowane dzieje polsko-ukraińskich relacji, dziś znów staje się zakładnikiem historii. Mowa o Lwowie, wyjątkowym ukraińskim mieście o ciekawej historii, w którym nie brakuje polskich akcentów i ludzkich losów splecionych dramatem wojny.  
Posłuchaj
  • Specjalne wydanie "Jedynego takiego miejsca" o Lwowie, cz. 1 (Jedynka)
  • Specjalne wydanie "Jedynego takiego miejsca" o Lwowie, cz. 2 (Jedynka)
  • Specjalne wydanie "Jedynego takiego miejsca" o Lwowie, cz. 3 (Jedynka)
Czytaj także
  • Od czasu inwazji pod koniec lutego Rosjanie kilkakrotnie ostrzeliwali Lwów i okolice miasta.  
  • We Lwowie znajduje się większość ukraińskich zabytków. Najstarsze budowle pochodzą z XIII wieku. 
  • Ważnym miejscem dla Polaków jest Cmentarz Obrońców Lwowa, który stanowi część lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego.

Trudny czas wojny  

4 czerwca to 101. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainie. Od czasu inwazji pod koniec lutego Rosjanie kilkakrotnie ostrzeliwali Lwów i okolice. Mimo że dzisiaj miasto nie wygląda jak teren bitewny, pamiętamy o trudnym czasie na Ukrainie i ludzkich losach splecionych z dramatem wojny. - Coraz mniej we Lwowie jest młodych osób, nie wiem, czy wrócą - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Irena Baczyńska, nauczycielka i przewodnik po Lwowie. - Połowa uczniów wyjechała, głównie wynikało to z tego, że każda matka bała się o swoje dziecko. Starsi, którzy mówią, że tu się urodzili, pozostali we Lwowie - przyznaje. 

- Dzisiaj Lwów jest jednym z najbezpieczniejszych miast na Ukrainie, bezpieczny jest także Dniepr i Kijów - kontynuuje. 

Rosyjska inwazja na Ukrainę. Zobacz serwis specjalny>>>

Audycje ze Lwowa - znane w całej Polsce 

Stacja nadawcza lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia została uruchomiona 15 stycznia 1930, a dziewięć lat później Lwów był najlepiej zradiofonizowanym miastem w Polsce, z 45 tysiącami abonentów radiowych. Rozgłośnia była niezwykle popularna ze względu na audycje rozrywkowe dla dzieci i dorosłych, nadawane w zasięgu ogólnopolskim, w tym "Wesołą Lwowską Falę" audycję powstałą z inicjatywy Wiktora Budzyńskiego, które w rozgłośni lwowskiej skupiły szereg charakterystycznych typów folkloru lwowskiego: Kazimierza Wajdę (Szczepcia) i Henryka Vogelfängera (Tońcia). - Lwów zasłynął ze swojej radiofonii, ponieważ rozweselał całą Polskę - podkreśla Teresa Pakosz, prezes Polskiego Radia Lwów.  

W 1992 roku Radio Lwów rozpoczęło nadawanie jako rozgłośnia społeczna, nawiązująca do rozgłośni lwowskiej. Jej celem jest krzewienie kultury polskiej i utrzymywanie tożsamości narodowej. 


Posłuchaj
38:09 2022_06_04 09_08_53_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Specjalne wydanie "Jedynego takiego miejsca" o Lwowie cz. 1 (Jedynka)

Skarb zabytków Ukrainy 

Najstarsze budowle w tym mieście pochodzą z XIII wieku. Miasto prezentuje architekturę w różnych stylach, m.in. barokowym czy renesansowym, i to właśnie we Lwowie znajduje się większość ukraińskich zabytków. Jednym z nich jest słynny pomnik - kolumna Adama Mickiewicza. - Jest największym pomnikiem Mickiewicza na terenie dawnej Polski, a co ciekawe, Adam Mickiewicz we Lwowie nigdy nie był - opowiada Beata Pacan-Sosulska z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Ziemi Lwowskiej. - Tu znajdowała się siedziba Towarzystwa Miłośników Twórczości Adama Mickiewicza i dzięki staraniom towarzystwa pomnik został umieszczony w samym sercu Lwowa - wyjaśnia. 

Jak zaznacza rozmówczyni Romana Czejarka, Ukraina chwali się tym, że Lwów jest jednym z najbardziej zabytkowych miast tego państwa. - Teraz gdy na Wschodzie jest tyle zniszczeń, to obawiam się, że ilość zabytków na Ukrainie będzie koncentrowała się przede wszystkim wokół zabytkowych dzielnic - uważa Beata Pacan-Sosulska. 

Posłuchaj
30:43 2022_06_04 10_17_02_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Specjalne wydanie "Jedynego takiego miejsca" o Lwowie cz. 2 (Jedynka)

 

Wpisany na listę UNESCO Rynek Starego Miasta stanowi zabytkowy kompleks architektoniczny. W centralnym punkcie dzielnicy znajduje się Rynek, na którym ulokowano zabytkowy ratusz. - Ciekawym doświadczeniem jest fakt, że jak młodzież przyjeżdża do Lwowa na jednodniową wycieczkę, to stwierdzają, że jest to najlepsza lekcja historii, literatury, kultury. Mamy do czynienia z namacalną historią miasta - przyznaje gość audycji. 

Cmentarz Orląt Lwowskich 

To miejsce bardzo ważne dla Polaków. Cmentarz Obrońców Lwowa stanowi część lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego. - Zwiedzający wchodzą tutaj i w zadumie chcą poznać historię powstania tego cmentarza - mówi w rozmowie z Romanem Czejarkiem Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. - Całe Towarzystwo liczy 37 osób i wśród nich jest kilka osób przygotowanych na półprofesjonalnych przewodników. Potrafimy powiedzieć, co się tutaj działo, i dać odpowiedź na wyczerpujące pytania - wyjaśnia. 

Posłuchaj
33:10 2022_06_04 11_10_26_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Specjalne wydanie "Jedynego takiego miejsca" o Lwowie cz. 3 (Jedynka)

 


Szkoła polska we Lwowie 

W polskiej szkole właśnie skończył się rok szkolny. Od początku wojny lekcje w szkołach na Ukrainie prowadzone były w trybie zdalnym. - Na początku wojny było bardzo niebezpiecznie, jednak lekcje się odbywają, szkoła istnieje - mówi Wiera Szerszniowa, dyrektor Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie. - W szkole na liście mamy 250 uczniów od pierwszej do jedenastej klasy. W systemie ukraińskim nie ma podziałów na gimnazjum, liceum itp. - dodaje. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek 

Goście: Irena Baczyńska (nauczycielka, przewodnik po Lwowie), Teresa Pakosz (prezes Polskiego Radia Lwów), Beata Pacan-Sosulska (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Ziemi Lwowskiej), Janusz Balicki (prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie), Wiera Szerszniowa (dyrektor Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie), Artur Żak (polski dziennikarz we Lwowie)

Data emisji: 4.06.2022 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans 

Wiadomości po ukraińsku