Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Górski 12.06.2022

"Radio darzę miłością". Włodzimierz Press gościem Festiwalu "Dwa Teatry"

W ramach wydarzeń towarzyszących Festiwalowi "Dwa Teatry" w Zamościu jednym z gości był Włodzimierz Press. Aktor od wielu lat związany z Teatrem Polskiego Radia opowiedział m.in. o swoich dramatycznych losach wojennych oraz o miłości, jaką darzy radio. 

YouTube/Polskie Radio

Włodzimierz Press jest aktorem oraz scenarzystą. Jego debiut teatralny miał miejsce 10 listopada 1963 roku. W tym samym roku debiutował w filmie "Rozwodów nie będzie". Popularność przyniosła mu rola Grigorija Saakaszwilego w serialu "Czterej pancerni i pies". W niedzielne przedpołudnie Włodzimierz Press był gościem specjalnym spotkania zorganizowanego w ramach 21. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.

Dramatyczne losy wojenne

Włodzimierz Press urodził się 13 maja 1940 we Lwowie, do którego matka aktora uciekła przed Niemcami. Ojciec trafił go getta warszawskiego, a później do niemieckiego obozu zagłady w Treblince, gdzie zginął. Dalsze wojenne losy Włodzimierza i jego mamy były dramatyczne, ale miały szczęśliwy finał. Wszystko rozegrało się podczas ucieczki na wschód.

- Mama zgubiła mnie podczas ucieczki. Byłem niemowlakiem. Potrzebowała gorącej wody i zostawiła mnie w wagonie. Gdy wracała do pociągu, okazało się, że już go nie ma - wspomina gość Anny Stempniak. Janina Planerowa ruszyła więc wzdłuż torów i stopniowo odwiedzała kolejne stacje kolejowe. Ostatecznie, dziecko zostało odnalezione. 

- Jak sobie dziś to wyobrażamy, dla matki musiało to być wielkie przeżycie. Do dziś nie wiem, czy poszukiwania trwały dwa dni czy trzy dni, ale mogło trwać i jeden dzień, by utkwić jej w głowie na zawsze - nie ma wątpliwości Włodzimierz Press. 

Grigorij Saakaszwili - rola pamiętana do dziś

Rolą, z którą publiczność przede wszystkim kojarzy Włodzimierza Pressa, jest oczywiście Grigorij Saakaszwili z serialu "Czterej pancerni i pies" w reżyserii Konrada Nałęckiego. Zaproszenie do próbnych zdjęć pojawiło się w roku 1965. - Jestem pacyfistą, z wojskiem nie mam nic wspólnego. W czasie studiów wykiwałem się jakoś z tej służby wojskowej. Otrzymałem kategorię "D", po czym właśnie ja, ten niezdolny do służby wojskowej, wziąłem udział w castingu do serialu wojennego i się załapałem - usłyszeliśmy podczas spotkania.

Włodzimierz Press i Teatr Polskiego Radia

Przy okazji trwającego w Zamościu Festiwalu "Dwa Teatry" warto wspomnieć o Honorowym Wielkim Splendorze, którym Włodzimierz Press został wyróżniony w ubiegłym roku. Te wyjątkowe nagrody Teatru Polskiego Radia, od 1988 roku przyznawane są wybitnym twórcom słuchowisk radiowych. Włodzimierza Pressa doceniono za "wewnętrzne piękno i za zewnętrzną dobroć, za mądrość, która pozwala przeżyć piękne chwile słuchaczom Teatru Polskiego Radia". - Zostałem mile zaskoczony i nadal mam nadzieję pracować dla słuchaczy radia - powiedział laureat podczas tegorocznego spotkania.

Zobacz też:

Włodzimierz Press jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1963). Aktor teatrów warszawskich: Praskiego Teatru Ludowego (1963–1974, od 1966 roku - Teatr Ludowy), Kwadrat (1974–1982), Dramatycznego (1987–1992), Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (1992–2006).

Współpracował z teatrami warszawskimi: Teatrem za Dalekim, Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Teatrem na Woli, Centrum Artystycznym M25, Teatrem Syrena, Teatrem Bajka, HOTELOKO, Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, a także z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. 

Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu "Dwa Teatry", przeczytasz TUTAJ.

ZOBACZ REPORTAŻ O PRÓBIE I WYKONANIU SŁUCHOWISKA "PAN TADEUSZ - OSTATNI ZAJAZD NA LITWIE" NA FESTIWALU "DWA TEATRY": 

YouTube/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Włodzimierz Press

Data emisji: 12.06.2022

Godzina emisji: 11.00 - 12.00

mg

"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy