Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 11.03.2021

"Niepotrzebna, zawiera błędne informacje". Krasnodębski o rezolucji PE ws. strefy wolności LGBTIQ

- Rezolucja PE oznacza, że nie chcemy prześladowań osób LGBTIQ na terenie UE i wszyscy w tej sprawie się zgadzamy, ta intencja jest słuszna. Jednak padły też niesłuszne oskarżenia pod adresem Polski, użyto też sformułowań, że każdy może być tym, kim chce - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
Posłuchaj
  • Prof. Zdzisław Krasnodębski o rezolucji PE ws. strefy wolności dla osób LGBTIQ (Rozmowa PR24)

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której cała Unia Europejska została uznana za "strefę przyjazną LGBT". Za przyjęciem takiego rozwiązania głosowała zdecydowana większość europosłów. Rezolucję poparło pięć frakcji Parlamentu Europejskiego, w tym największa Europejska Partia Ludowa oraz socjaldemokraci. Za głosowało 492 eurodeputowanych, przeciw było 141 w tym m.in. prof. Zdzisław Krasnodębski. 

mid-epa09065274 (1).jpg
Rezolucja ws. ogłoszenia UE "strefą wolności LGBTIQ" przyjęta. Eurodeputowani PiS przeciw, PO, PSL i SLD - za

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 rezolucja nie jest potrzebna i zawiera błędne informacje. - Pewnie chodzi o założenie, że ludzie o odmiennych preferencjach są prześladowani. Rezolucja jednak niewiele wnosi. To jak uchwała Sejmu, deklaracja polityczna. Oznacza, że nie chcemy prześladowań osób LGBTIQ na terenie UE i wszyscy w tej sprawie się zgadzamy, ta intencja jest słuszna. Jednak padły też niesłuszne oskarżenia pod adresem Polski, użyto też sformułowań, że każdy może być tym, kim chce, co jest woluntarystyczną definicją - powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski. 

- Dlaczego mamy nie definiować płci? Istnieje konstrukt społeczny, płeć jest nam nadana również przez innych, przez to jak jesteśmy postrzegani. Trudno byłoby mi się przymusić, aby postrzegać Adriana Klarenbacha jako kobietę. Jeżeli ma to być tylko kwestią woli, to podważamy podstawy cywilizacji i porządku prawnego - tożsamość osoby - tłumaczył europoseł PiS. 

Prof. Krasnodębski podkreślił, że z poważnego postulatu, na który wszyscy się zgadzają, że nie powinno być przemocy i prześladowania kogokolwiek, w tym osób o odmiennych preferencjach seksualnych, uczyniono destrukcję podstaw.  


Posłuchaj
13:38 PR24_mp3 2021_03_11-17-35-25.mp3 Prof. Zdzisław Krasnodębski o rezolucji PE ws. strefy wolności dla osób LGBTIQ (Rozmowa PR24)

 

Rezolucja składa się z dwóch artykułów. W pierwszym punkcie ogłasza się UE "strefą wolności dla wszystkich mniejszości seksualnych". W drugim następuje wezwanie do przekazania rezolucji krajom członkowskim i unijnym instytucjom. 

We wstępie do rezolucji znajduje się apel do Komisji Europejskiej, by używała wszelkich dostępnych jej środków dla zadbania o przestrzeganie zakazu dyskryminacji. Wśród proponowanych opcji występują także te uderzające w finanse krajów członkowskich. W treści dokumentu jest mowa o Polsce: o dyskryminacji, atakach na społeczność LGBTIQ, aresztowaniach, zakazywanych marszach i mowie nienawiści ze strony władz oraz prorządowych mediów. W rezolucji znalazła się także wzmianka o konsekwencjach finansowych, jakie podjęły gminy, które przyjęły tzw. uchwały o „strefach wolnych od LGBT”.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski (europoseł PiS)
Data emisji: 11.03.2020
Godzina emisji: 17.35

PR24/tj