Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 04.12.2019

Dr Jacek Raubo: trudno nie zakładać wyjścia Turcji z NATO

- Z perspektywy analityka trudno nie zakładać scenariusza, że Turcja rezygnuje z udziału w militarnych strukturach NATO, ale pozostaje politycznie powiązana z Sojuszem - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Jacek Raubo. 
Posłuchaj
  • 4.12.19 Dr Jacek Raubo o szczycie NATO
Czytaj także

W Londynie rozpoczęło się w środę rano spotkanie przywódców państw NATO. Szczyt odbywa się w cieniu podziałów wśród sojuszników co do roli i sytuacji w jakiej znajduje się Sojusz Północnoatlantycki. Chodzi przede wszystkim o głośną wypowiedź prezydenta Francji Macrona z początku listopada, gdy powiedział, iż doświadczamy "śmierci mózgu" NATO, a także o działania Turcji, która najpierw kupiła wbrew stanowisku USA rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400, a w ostatnich dniach zagroziła zablokowaniem planu obrony dla krajów bałtyckich i Polski, jeśli NATO nie uzna ugrupowań, z którymi walczy Turcja, za terrorystów.

Turcja to nie tylko Erdogan 


Szczyt-NATO-Londyn-pap-1200.jpg
Jubileuszowy szczyt NATO w Londynie. Spory i napięcia w Sojuszu

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 działania Turcji są pochodną wewnętrznego kryzysu tego państwa. - Pytanie brzmi czy emocje tu i teraz staną się punktem odniesienia? Czy raczej będziemy patrzeć na Turcję, gdzie może nastąpić zmiana polityczna, która odsunie prezydenta Recepa Erdogana? Nie możemy zapominać, że Turcja to nie tylko Erdogan. Jednak ostre działania wobec Turcji wzmocnią obecnego prezydenta, który buduje zerojedynkowy obraz: zła Europa i dobra Turcja w kontekście kryzysu imigracyjnego, zły wymiar sojuszniczy i dobra Turcja w kontekście kwestii technologicznych. Dyskusja idealnie wpisywałaby się w wymiar propagandowy. Gra wobec Turcji musi być podejmowana z myśleniem długookresowym. Trzeba zachować trochę dystansu, ale mieć też plany na wszystkie możliwe scenariusze - tłumaczył dr Jacek Raubo.

O co gra prezydent Francji?

- Zastanawiam się czy prezydent Macron i jego administracja nie starają się przerzucić ciężaru debaty poza granice Francji.  Oczywiście Francuzi mogą działać bardzo ostro, nikt w NATO nie mówi, że jest idealnie. Można grać bardzo ostro, Donald Trump też gra ostro. Jednak stwierdzenie o śmierci klinicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego w dobie dyskusji o dorobku NATO było niedostosowaniem narracji do efektów końcowych, które mogą być osiągnięte. Macron jest uzależniony od polityki wewnętrznej, Francja ma interesy postmocarstwowe w Afryce Północnej. Jest to rozumiane przez partnerów NATO. Pytanie czy Francuzi nie przeszarżują, co może być niebezpieczne dla Sojuszu Północnoatlantyckiego - podsumował dr Jacek Raubo.           

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent Andrzej Duda na szczycie NATO w Londynie

Szczyt został zorganizowany z okazji 70-lecia istnienia NATO. Z Polski uczestniczy prezydent Andrzej Duda. 

Więcej w nagraniu. 

Rozmawiał Ryszard Gromadzki

Data emisji: 4.12

Godzina emisji: 10.35

PR24