Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 29.08.2020

"ECS miejscem politycznej manifestacji". Nawrocki o obchodach 40. rocznicy powstania "Solidarności"

- Zawsze wyrażałem swoje zdziwienie i oburzenie wydarzeniami towarzyszącymi odbywającymi się w Europejskich Centrum Solidarności, takiemu politycznemu zagarnianiu tego miejsca przez władzę miasta Gdańska oraz przez opozycję - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Właśnie w takich kategoriach przyglądam się działalności politycznej ECS - dodał.

Posłuchaj

15:11 NAWROCKI.mp3 29.08.2020 Dr Karol Nawrocki o obchodach 40-lecia powstania "Solidarności". (Temat Dnia/Gość PR24)

W całym kraju trwają uroczystości związane z 40. rocznicą powstania Solidarności. 31 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędą się obchody centralne, z udziałem władz państwowych. Natomiast senacka komisja kultury postanowiła o alternatywnych uroczystościach, które mają mieć miejsce w oddalonym o kilkaset metrów Europejskim Centrum Solidarności.

"Każda placówka kulturalna powinna pielęgnować polską historię"

- Muszę powiedzieć, że mam ambiwalentny stosunek do ECS. Zawsze wyrażałem swoje zdziwienie i oburzenie wydarzeniami towarzyszącymi w ECS, takiemu politycznemu zagarnianiu tego miejsca przez władzę miasta Gdańska, przez opozycję. W takich kategoriach przyglądam się działalności politycznej ECS - powiedział w PR24 dr Karol Nawrocki.

Gość PR24 podkreślał zaangażowanie polityczne dyrekcji placówki i tym samym wpisywanie się ECS w trwający spór polityczny.

Z tego miejsca padały słowa polityków godzących w polski rząd. Każde muzeum, każda placówka kulturalna powinna raczej pielęgnować polską historię niż tak angażować się tak drastycznie i nie z własnej woli w spór polityczny. Współczuje naszym sąsiadom, że po raz kolejny staną się miejscem manifestacji politycznej - stwierdził dr Karol Nawrocki. 


Europejskie Centrum Solidarności 663 PAP Adam Warżawa.jpg
Alternatywne obchody 40-lecia Solidarności w ECS. Były opozycjonista: działalność antysolidarnościowa i wywrotowa

W audycji także o tym, że w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można oglądać fragmenty butów Danuty Siedzikówny ps. "Inka", wydobyte podczas ekshumacji w 2014 r. Zostały wypożyczone z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
Data emisji: 29.08.2020
Godzina emisji: 17.11

Polskie Radio 24/PAP/IAR/tb